Mamy 7059 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Darowizna od rodziców a obowiązek podatkowy

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 01.05.2017

Moi rodzice chcą przekazać mi darowiznę w formie przelewu środków na konto bankowe (wartość powyżej 10 tys. zł). Kwotę tej darowizny planuje wykorzystać na zakup mieszkania. Mieszkanie kupuję razem z żoną, z którą mam wspólnotę majątkową. Czy w przedstawionej sytuacji przekazania darowizny następuję obowiązek podatkowy? Jeśli istnieje możliwość uzyskania zwolnienia z obowiązku podatkowego, to jakie warunki muszę spełnić? Z informacji, jakie znalazłem w Internecie, darowizna w ramach najbliższej rodziny (grupa zerowa), nie podlega opodatkowaniu. Podkreślę jednak, że w moim przypadku kwotę darowizny przeznaczam na zakup mieszkania wspólnie z żoną, która wobec moich rodziców nie jest już zaliczana do tzw. grupy zerowej.

Aleksander Słysz

Słusznie ustalił Pan, że w ramach tzw. grupy zerowej obdarowani zwolnienie są z podatku przy jednoczesnym obowiązku złożenia zawiadomienia o otrzymaniu darowizny. Nie będę przytaczać tutaj całego przepisu, ponieważ zapewne zapoznał się z nim Pan.

 

Rodzice mają prawo wskazać, że darowizna pieniężna jest tylko Pana majątkiem. Jednak nawet bez tego wskazania darowizna stanowi majątek osobisty małżonka. Zgodnie z art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte rzez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

 

Nie ma tu żadnego problemu, jeśli posiada Pan odrębne od małżonki konto bankowe. Rodzice, wpłacając na Pana rzecz pieniądze, powinni w tytule wpisać: „darowizna do majątku osobistego”. Pan ma prawo wykorzystać te pieniądze dowolnie. Także na zakup wspólnego z żoną mieszkania. Nie oznacza to, że żona stanie się właścicielem tych pieniędzy. Pieniądze, które wykorzysta Pan z darowizny na ten zakup, będą Pana nakładem z majątku osobistego na majątek wspólny. Co oznacza, że w przypadku ewentualnego podziału (czego oczywiście nie życzę) Panu zostanie ten nakład odliczony z wartości mieszkania, a pozostała cześć będzie wartość, jako wspólna, będzie do podziału. Oczywiście chodzi o kwestie finansowe. Jeśli przy podziale majątku to Pan dostałby mieszkanie, to musiałby Pan zwrócić żonie jedynie połowę wartości pozostałej po odliczeniu nakładu. Mam nadzieję, że dobrze to wyjaśniłam, kwestie wspólności majątkowej i rozliczania nakładów są skomplikowane.

 

Poprzez zakup mieszkania do majątku wspólnego żona nie staje się w żaden sposób obdarowana przez teściów. Warto jednak dokładnie opisać przelew, a w samej umowie kupna zaznaczyć, że część pieniędzy na zakup mieszkania pochodzi z Pana majątku osobistego uzyskanego w drodze darowizny od rodziców.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus osiem =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Podatek od darowizny a NIP

Od kilku lat przebywam w Anglii, gdzie wyjechałem zaraz po skończeniu szkoły średniej. W Polsce nie mam więc nadanego NIP-u. Wujek chce mi podarować dom z ogrodem, za co będę musiał zapłacić podatek od darowizny. Czy powinienem wystąpić o NIP w momencie otrzymania darowizny? Czy w Anglii też będę musiał zapłacić podatek od darowizny? Dodam, że nie jestem zameldowany w Polsce.

Darowanie mieszkania właścicielki zagrożonej postępowaniem egzekucyjnym

Mieszkanie posiada wyodrębnioną księgę wieczystą, w której wpisana jest osobista służebność wieczysta na rzecz córki właścicielki oraz hipoteka kaucyjna na rzecz urzędu gminy tytułem zabezpieczenia przed sprzedażą lokalu w okresie 5 lat od daty zakupu. Mieszkanie wchodzi w skład majątku właścicielki zagrożonej postępowaniem egzekucyjnym, lecz sam lokal nie stanowi zabezpieczenia kredytu i nie jest obciążony hipoteką. Czy można więc darować to mieszkanie córce i czy taka darowizna podlega opodatkowaniu?

Wpłaty od rodziców na konto bankowe a rozliczenia z urzędem skarbowym

Mam 24 lata, jestem studentem, nie pracuję i nigdy nie pracowałem. Posiadam dwa konta bankowe, na których mam zgromadzone dzięki rodzicom środki – odpowiednio 90 i 20 tys. zł. Ponadto regularnie wpłacam na swoje konta 3-4 tys. zł miesięcznie, również od rodziców. Jednorazowo wpłaciłem także 66 tys. zł od rodziców. Czy urząd skarbowy może zażądać wyjaśnień, skąd mam takie środki na koncie, skoro nie pracuję?

wizytówka Szukamy prawników »