Czy z powodu choroby opóźni się przejście na emeryturę?

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Od 10 tygodni jestem na zwolnieniu lekarskim po ciężkiej operacji. Za kilka miesięcy mam przejść na emeryturę. Czy z powodu choroby i zwolnienia opóźni się ten moment, bo chorobę będę musiała „odpracować”?

Czy z powodu choroby opóźni się przejście na emeryturę?

Czy przebywanie pracownika na zwolnieniu chorobowym opóźnia moment przejścia na emeryturę?

Prawo do emerytury i jej wymiar reguluje ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ustawa ta w art. 24 mówi, iż „ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego określonego w ust. 1a i 1b, z zastrzeżeniem: art. 46, art. 47, 50 50a, 50e i 148”.

Ust. 1a określa wiek emerytalny dla kobiet. I tak dla kobiet urodzonych w roku 1955 wiek emerytalny określony jest w następujący sposób:

  • od dnia 1 stycznia 1955 r. do dnia 31 marca 1955 r. wynosi co najmniej 60 lat i 9 miesięcy;
  • od dnia 1 kwietnia 1955 r. do dnia 30 czerwca 1955 r. wynosi co najmniej 60 lat i 10 miesięcy;
  • od dnia 1 lipca 1955 r. do dnia 30 września 1955 r. wynosi co najmniej 60 lat i 11 miesięcy;
  • od dnia 1 października 1955 r. do dnia 31 grudnia 1955 r. wynosi co najmniej 61 lat.

Zastrzeżenia, o których wspomina art. 24, dotyczą następujących przypadków

  • art. 46 (określa prawo do przejścia na emeryturę dla osób urodzonych po 31.12. 1948r a przed 1.01.1969 r. jeżeli, w przypadku kobiety, po osiągnięciu wieku 55 lat, ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego, a warunki do uzyskania emerytury spełniła do dnia 31 grudnia 2008 r.);
  • art. 47 (dotyczy nauczycieli), 50 (dotyczy emerytur kolejowych) , 50a, i 50e (dotyczy emerytur kolejowych) 184 (emerytura dla pracujących prawy w szczególnych warunkach).

W ustawie nie ma przepisów, które opóźniałby prawo do przejścia na emeryturę w związku z przebywaniem pracownika na zwolnieniu lekarskim.