Czy wykonawca ma prawo udostępnić zdjęcia wyremontowanego mieszkania bez zgody właściciela?

Około pół roku temu rozpoczęliśmy remont naszego mieszkania. W tym celu wynajęliśmy zawodowego projektanta, który zaaranżował nasze mieszkanie (zaprojektował). Zawierając z naszym budowlańcem umowę na wykonanie remontu, jako załącznik dołączyliśmy do umowy projekt naszego mieszkania. Wczoraj odkryliśmy, że zdjęcia naszego wyremontowanego mieszkania znajdują się na stronie internetowej ekipy budowlanej. Nie wyrażaliśmy na to zgody – my za pomysły projektanta zapłaciliśmy, więc nie chcemy, aby ktoś je kopiował. Dodam, że w umowie z projektantem jest sformułowanie, że „z dniem przekazania dokumentacji projektowej przenosi [on, projektant] na Zamawiającego w całości i nieodwołalnie autorskie prawa majątkowe do całości dokumentacji” – ten dokument również stanowił załącznik do umowy z ekipą budowlaną. Chcemy, aby zdjęcia zostały usunięte ze strony internetowej, a także aby firma nie mogła w inny sposób posługiwać się zdjęciami naszego mieszkania. Czy mamy do tego prawo i jak to wyegzekwować?

Czy wykonawca ma prawo udostępnić zdjęcia wyremontowanego mieszkania bez zgody właściciela?

Wykonawca remontu wykonał zdjęcia mieszkania bez zgody właścicieli

Wykonawca bez Państwa zgody (ustnej lub pisemnej) wykonał zdjęcia mieszkania (zapewne w trakcie remontu oraz po jego wykonaniu), a następnie bez Państwa zgody zamieścił je na swojej stronie internetowej.

Formalnie wykonawca dokonał utrwalenia na zdjęciu wizerunku państwa mieszkania po remoncie i zamieścił ten wizerunek na swojej stronie internetowej. Zarówno zrobienie zdjęć, jak i ich zamieszczenie w Internecie odbyło się bez Państwa zgody.

Robienie zdjęć swojej własności należy do uprawnień jej właściciela w ramach korzystania z rzeczy i pobierania z niej pożytków.

Wykorzystanie przez wykonawcę remontu zdjęć cudzego mieszkania w celach komercyjnych

Prawdopodobnie wykonawca ocenił efekt remontu jako bardzo atrakcyjny (w zasadzie aranżację mieszkania) i chce wykorzystać to komercyjnie oraz jako swoją reklamę. Jeżeli chodzi o dokumentowanie w formie fotografii prac wykonanych w mieszkaniach prywatnych, to co do konieczności uzyskania na to zgody nie ma jednolitych poglądów. Według jednych można fotografować swoją pracę (etapy wykonywania, efekt końcowy) i wykorzystywać jako udokumentowanie swego dorobku, referencje – z uwagi na to że prace wykonywane są odpłatnie. Według innych – mieszkanie (rzecz) ma swego właściciela i niezbędna jest zgoda na robienie zdjęć.

Publikacja zdjęć to rozpowszechnianie wizerunku Państwa mieszkania – a to wymaga bezwzględnie Państwa zgody jako właścicieli mieszkania oraz właściciela projektu remontu i aranżacji.

Publikacja zdjęć mieszkania na stronie wykonawcy remontu bez zgody właścicieli

Celem udokumentowania publikacji zdjęć na stronie wykonawcy proszę wykonać zrzuty ekranowe ze zdjęciami lub zapisać całą stronę na komputerze.

W zaistniałej sytuacji należałoby sporządzić pismo do wykonawcy, a w nim zażądać:

  • natychmiastowego zaprzestania rozpowszechniania zdjęć mieszkania po remoncie,
  • usunięcia ich ze strony internetowej,
  • wydania Państwu plików wykonanych zdjęć,
  • zniszczenia zapisanych na komputerach wykonawcy, serwerach, innych urządzeniach i nośnikach – plików ze zdjęciami.

Warto wskazać, że:

  • są Państwo właścicielem mieszkania oraz projektu remontu i aranżacji mieszkania,
  • zdjęcia zostały zrobione bez Państwa zgody,
  • także bez Państwa zgody zostały opublikowane i rozpowszechnione,
  • naruszone zostały Państwa dobra osobiste – ochrona wizerunku mieszkania oraz prywatność,
  • naruszone zostały posiadane przez Państwa prawa autorskie do projektu remontu i aranżacji,
  • zamieszczenie zdjęć na stronie internetowej sugeruje, że wykonawca jest pomysłodawcą projektu remontu oraz aranżacji mieszkania.

Odszkodowanie za użycie zdjęć wyremontowanego cudzego mieszkania przez wykonawcę w celach reklamowych

Zrobienie zdjęć mieszkania bez Państwa zgody może doprowadzić do wystąpienia z roszczeniem o odszkodowanie. W takim przypadku musieliby Państwo dokonać ustalenia, czy szkoda powstała, w jakiej wysokości. Odszkodowanie zależne bowiem zawsze jest od wysokości poniesionej szkody – co w takim przypadku byłoby niezmiernie trudne.

W przypadku rozpowszechniania zdjęć mieszkania bez Państwa zgody jako właściciela można twierdzić, że potencjalni złodzieje dowiedzieli się, gdzie i jak Państwo mieszkają, jaki jest rozkład mieszkania itp.; co powoduje, że cierpią Państwo i ponoszą szkody moralne (obawa o bezpieczeństwo własne i rodziny), a może to doprowadzić do szkód materialnych w wyniku włamania i kradzieży. Takie wnioski byłyby podstawą do wystąpienia z żądaniem zadośćuczynienia od wykonawcy.

Niezależnie od tego możliwe jest zgłoszenie roszczeń z tytułu naruszenia praw autorskich.

Jeżeli nie doszłoby do oddania plików (ich zniszczenia) oraz usunięcia zdjęć niezbędne byłoby wytoczenia powództwa sądowego.

Celem zabezpieczenia na przyszłość należałoby zażądać oświadczenia wykonawcy lub zawrzeć z nim porozumienie, z którego wynikałoby co najmniej, że wykonawca zrobił i rozpowszechnił zdjęcia bez Państwa zgody, następnie zaprzestał rozpowszechniania i nie będzie czynił tego w przyszłości, zniszczył wszystkie pliki elektroniczne zdjęć; a nadto przeprasza za swoje działanie i naruszenie dóbr osobistych oraz praw autorskich.