Czy w Niemczech istnieje odprawa po śmierci pracownika?

• Autor: Grzegorz Gęborek

Mój mąż legalnie pracował w Niemczech i był ubezpieczony w tamtejszym systemie ubezpieczenia społecznego ok. 11 lat. Nie otrzymałam żadnej odprawy pośmiertnej. Czy w Niemczech pracodawca nie wypłaca takiego świadczenia?

Czy w Niemczech istnieje odprawa po śmierci pracownika?

Możliwość otrzymania odprawy pośmiertnej od pracodawcy zmarłego męża który był zatrudniony w Niemczech

Zadane przez Panią pytanie dotyczy możliwości otrzymania odprawy pośmiertnej od pracodawcy Pani zmarłego męża, który był zatrudniony w Niemczech.

Rodzinie zmarłego pracownika mogą przysługiwać różne świadczenia od pracodawcy.

W pierwszej kolejności obejmują wypłatę wynagrodzenia należnego do chwili śmierci pracownika. Sporne natomiast pozostaje, czy można żądać wynagrodzenia za niewykorzystany urlop. W tym zakresie brak jest jednolitej praktyki sądowej.

Umowa o pracę może jednak zawierać postanowienia korzystniejsze, to jest przewidujące wypłatę wynagrodzenia za okresy przypadające także po śmierci pracownika.

Dalsze przywileje mogą wynikać z układu zbiorowego pracy lub wewnętrznych regulacji zakładowe obowiązujące u danego pracodawcy.

Odprawa (Abfindung) i zasiłek pogrzebowy (Sterbegeld)

Odprawa (Abfindung) czy zasiłek pogrzebowy (Sterbegeld) przysługuje od pracodawcy co do zasady, jeżeli przewiduje je umowa o pracę, układ zbiorowy pracy lub wewnętrzne regulacje zakładowe obowiązujące u danego pracodawcy. W Niemczech nie ma przepisów, które przewidywałyby powszechnie jednolitą odprawę pośmiertną oraz zasiłek pogrzebowy od pracodawcy.

Zatem konieczne jest przeanalizowanie umowy o pracę Pani męża oraz sprawdzenie, czy Pani mąż był objęty regulacjami przewidującymi dodatkowe świadczenia od pracodawcy w przypadku śmierci pracownika, w tym układami zbiorowymi pracy oraz wewnętrznymi zakładowymi regulacjami pracodawcy. Wobec powyższego uprzejmie proszę o przesłanie skanu umowy o pracę Pani męża.