.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy US może zająć rachunek bankowy spółki tytułem zobowiązań udziałowca?

• Autor: Aleksander Słysz

Powstała spółka z o.o., gdzie obydwaj udziałowcy mają po 50% udziału. Jeden z nich posiada zobowiązania finansowe wobec US z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Jest zajęcie na rachunku tej działalności. Czy US może zająć rachunek bankowy spółki tytułem zobowiązań jednego z udziałowców?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną, posiada własny majątek i nie odpowiada za prywatne zobowiązania jej udziałowców. Nie ma zatem możliwości, by na podstawie tytułu wykonawczego skierowanego do udziałowca jako dłużnika (zobowiązanego) prowadzona byłą egzekucja z rachunku bankowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

Niekiedy zdarza się takie zajęcie i wynika ono zazwyczaj z błędu komornika, bowiem zajęcie wierzytelności jest skuteczne w odniesieniu do rachunku bankowego prowadzonego dla kilku osób fizycznych, którego współposiadaczem jest zobowiązany (art. 81 § 1a ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji) – norma ta ma zastosowanie przy spółce cywilnej. Możliwe jest więc zajęcie rachunku bankowego wspólników spółki cywilnej za długi jednego ze wspólników, normy tej jednak nie da się rozciągnąć na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i jej udziałowców.

 

Nie oznacza to, iż problemy wspólnika nie dotkną spółki. Najczęściej w praktyce spotykam się z dwoma rodzajami legalnych działań komorników:

 

  1. Zajęcie przychodów otrzymywanych od spółki przez członków rad nadzorczych i zarządów, jest to tzw. egzekucja z innych wierzytelności pieniężnych. Jeśli udziałowiec pełni np. funkcję członka zarządu, na ogół jest uprawniony do otrzymywania od spółki określonych kwot pieniężnych (np. z tytułu wykonywanej pracy, powołania itd.). Jest to wierzytelność tej osoby przysługująca od spółki i komornik może prowadzić egzekucję z tych przychodów.
  2. Organ egzekucyjny może zająć udziały osoby zobowiązanej, tzn. zajmie udziały wspólnika w spółce z o.o. Zgodnie z art. 96j § 2 ww. ustawy organ egzekucyjny dokonuje zajęcia udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, oraz wierzytelności z tego prawa przez przesłanie do spółki zawiadomienia o zajęciu udziału i wezwanie jej, aby żadnych należności przypadających zobowiązanemu z tytułu zajętego udziału do wysokości egzekwowanej należności wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia należności w terminie i kosztami egzekucyjnymi nie uiszczała zobowiązanemu, lecz należne kwoty przekazała organowi egzekucyjnemu na pokrycie należności. Konsekwencje mogą iść dalej, bowiem jeżeli egzekucja z należności przysługujących z tytułu zajętego udziału nie prowadzi do pełnego pokrycia dochodzonej należności, organ egzekucyjny występuje do właściwego sądu rejestrowego o zarządzenie sprzedaży zajętego udziału i jeśli zgodę taką uzyska, może sprzedać zajęte udziały.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksander Słysz




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu