Dziecko nie chce widywać ojca i utrzymywać z nim kontaktu - co zrobić?

Mój syn (6 lat) nie chce widywać swojego ojca ani nawet rozmawiać z nim przez telefon. Starałam się rozmawiać z dzieckiem na ten temat, ale nic to nie dało. Syn widuje swojego ojca (a mojego byłego męża) kilka razy w roku. To za mało, aby mogła powstać między nimi więź emocjonalna. Co zrobić w tej sytuacji? Czy powinnam udać się z dzieckiem do psychologa? Jest jeszcze jedna sprawa. Mój eksmałżonek mieszka ze swoją matką, która próbuje manipulować moim synem, nastawiać go przeciwko mnie. Mam na to dowody, m.in. kartki przesyłane do dziecka – tam znajdują się treści dokumentujące moje słowa. Nie chcę, aby babcia miała zły wpływ na mojego syna. Czy mogę domagać się, aby spotkania z ojcem były poza jego miejscem zamieszkania?

Brak kontaktów ojca z dzieckiem

Gdy dziecko nie chce utrzymywać kontaktów z ojcem i mimo Pani nalegań nie chce z nim rozmawiać, wizyta u psychologa jest dobrym rozwiązaniem. Może Pani udać się do poradni psychologicznej dla dzieci i podjąć terapię. Psycholog w trakcie rozmowy z dzieckiem przeprowadzi wywiad o przyczynach jego lęków, przebiegu spotkań z ojcem, zachowaniach ojca w trakcie owych spotkań.

W toku spotkań psycholog sprawdzi także, czy dziecko rozwija się prawidłowo zarówno w sferze emocjonalnej, psychicznej, jak i umysłowej. Gdyby chciała Pani później uregulować kontakty ojca z dzieckiem poprzez ograniczenie ich częstotliwości lub ich zakaz, będzie Pani mogła załączyć do akt sprawy dokumentację z poradni i zaświadczenia lekarskie jako dowód negatywnego wpływu ojca na rozwój dziecka oraz wywoływanie zaburzeń emocjonalnych.

Jeżeli sprawa dotycząca kontaktów z dzieckiem jest już w trakcie lub zamierza Pani wystąpić z odpowiednim wnioskiem, to może Pani od razu złożyć wniosek o skierowanie dziecka do rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego (RODK).

W trakcie badania w RODK obowiązkowe jest, aby na badaniu oprócz dziecka stawili się oboje rodzice, co pozwala jednocześnie ocenić więzi istniejące pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Ponadto przeprowadzany jest obszerny wywiad z rodzicami dotyczący przebiegu ciąży i pierwszych lat rozwoju dziecka, a także ich spostrzeżeń co do aktualnego zachowania się dziecka i przyczyn takich zachowań.

Badania przeprowadza zespół specjalistów (psycholog, psychiatra dziecięcy, pedagog) i wydają oni jedną, wspólną opinię. RODK po wyznaczeniu do badań wezwie Państwa do stawienia się we właściwym ośrodku na wskazaną datę i godzinę.

Kontakty babci z dzieckiem

Niestety kwestia kontaktów babci z dzieckiem jest dość kłopotliwa. Babcia ma pełne prawa do kontaktów z dzieckiem. Oczywiście nie powinna tego czasu wykorzystywać do podburzania dziecka przeciwko jednemu z rodziców.

Gdy ojciec dziecka zamieszkuje ze swoją matką, ma Pani małe szanse na ograniczenie kontaktu babci z dzieckiem. Oczywiście może Pani wnosić o to, aby spotkania ojca z dzieckiem odbywały się poza jego miejscem zamieszkania. Może Pani także wnosić o uregulowanie kontaktów dziecka z babcią. Jednak musi mieć Pani świadomość, iż wykonywanie tych ustaleń będzie fikcyjne, bowiem dopóki matka Pani eksmałżonka będzie z nim mieszkać, dopóty będzie mieć kontakt z dzieckiem zawsze, gdy to będzie przebywać u swojego ojca.

Jeżeli doszłoby do regulowania kontaktów z babcią, to oczywiście może Pani wykorzystać kartki jako dowód na zły wpływ babci na dziecko i argumentować, iż z tego powodu jej kontakt z dzieckiem powinien być ograniczony. Procedura regulowania kontaktów dziadków z dzieckiem jest identyczna jak w przypadku regulacji kontaktów z rodzicami.