Obowiązek płacenia alimentów na dzieci a zdrada i ciąża żony

• Autor: Eliza Rumowska

Czy to prawda, że nie muszę płacić alimentów na moje dzieci, skoro żona mnie zdradziła i zaszła w kolejną ciążę z kimś innym?

Obowiązek płacenia alimentów na dzieci a zdrada i ciąża żony

Fot. Fotolia

Czy zdrada w małżeństwie ma wpływ na obowiązek alimentacyjny względem dzieci?

Niestety – ktoś wprowadził Pana w błąd. Bez względu bowiem na ilość dzieci i prowadzenie się ich matki – na Panu spoczywa obowiązek łożenia na utrzymanie dzieci, co do których Pana ojcostwo jest bezdyskusyjne i nie zostało zaprzeczone.

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowią w tej kwestii; w art. 128 ustanowiono obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Art. 133 § 1 stanowi zaś, iż rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem swoich dzieci, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Wysokość alimentów zaś ustala się według Kodeksu rodzinnego:

„Art. 135. § 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

§ 2. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego”.

Tak wygląda Pana sytuacja i fakt poczęcia innych dzieci niczego tu nie zmienia.