Czy studium nauczycielskie można wliczyć do stażu pracy?

• Autor: Irena Sawa

W 1980 r. ukończyłam studium nauczycielskie na kierunku wychowanie wczesnoszkolne. W 1987 r. uzyskałam tytuł magistra fizyki (studia odbywałam zaocznie). Koleżanka ze studium kilka lat później ukończyła trzyletnie uzupełniające studia magisterskie. ZUS zaliczył jej do okresu pracy dwa lata studium. Dlaczego mi ZUS odmawia doliczenia okresu nauki do stażu pracy? Co mogę zrobić?

Czy studium nauczycielskie można wliczyć do stażu pracy?

Czy okres nauki w studium nauczycielskim na kierunku wychowanie wczesnoszkolne podlega zaliczeniu do stażu emerytalno-rentowego?

Odnosząc się do treści pytania niezmiernie mi przykro, ale okres nauki w studium nauczycielskim na kierunku wychowanie wczesnoszkolne nie podlega zaliczeniu do stażu emerytalno-rentowego.

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 9 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z póź. zm.) „okresami nieskładkowymi są okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów”.

W sytuacji, gdyby Pani ukończyła tak jak koleżanka studia uzupełniające, z zaliczeniem nauki w studium nauczycielskim, to wówczas okres nauki podlegałby zaliczeniu – jako ukończenie studiów wyższych.

Dodam, że dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dowodem, w oparciu o który jest podejmowana decyzja o zaliczeniu okresu do stażu ubezpieczeniowego w przypadku studiów wyższych – jest dyplom ukończenia studiów.

Obawiam się, że nawet skierowanie sprawy na drogę postępowania sadowego, mówiąc wprost – nic nie da, brak jest bowiem przesłanek z ustawy emerytalnej (art. 7 ust. 9 ) do zaliczenia okresu nauki w studium nauczycielskim.