.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy opieka nad rodzicami daje jakieś przywileje w pracy?

Mam 57 lat i chorych rodziców w wieku 88 i 84 lata. Mieszkamy w tym samym mieście, ale nie razem. Pracuję w pełnym wymiarze godzin, a często też muszę pracować nadgodziny, po 10–12 godzin, i soboty. Nie mam prawa odmówić pracy. Praca w nadgodzinach jest w moim zakładzie obowiązkowa. Mam też kłopot, aby wziąć urlop. Staram się sobie radzić, ale jest mi co raz trudniej. Jestem bardzo przemęczona i nie wiem, jak długo jeszcze dam radę. Czy opiekując się starszymi rodzicami, mam tylko obowiązek opieki, czy może mam jakieś prawa, które mi przysługują? Czy jest jakiś przepis prawny, który daje mi możliwość odmówienia chociaż godzin nadliczbowych i wzięcia kilku dni wolnych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy opieka nad rodzicami daje jakieś przywileje w pracy?

Czy pracownikowi sprawującemu opiekę nad rodzicami przysługują szczególne przywileje?

Zgodnie z art. 178 ustawy Kodeks pracy pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy.

 

Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

 

Niestety Kodeks pracy ochroną przed praca w godzinach nadliczbowych objął tylko tych pracowników, którzy są w ciąży albo opiekują się dzieckiem do lat 4. Dla pracowników opiekujących się dorosłym członkiem rodziny takiej ochrony nie przewidziano.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobie, która sprawuje opiekę nad chorym członkiem rodziny i w związku z tym nie pracuje.

 

Chorym członkiem rodziny może być małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo, pod warunkiem, jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki.

Urlop na sprawowanie opieki nad chorym członkiem rodziny

W ciągu roku pracownik ma prawo do 14 dni na sprawowanie opieki nad chorym członkiem rodziny innym niż dziecko. Łączny okres pobierania zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dzieckiem oraz innymi chorym nie może w ciągu roku przekroczyć 60 dni.

 

Należy jednak pamiętać o dodatkowych wymogach stawianych przez przepisy. Po pierwsze, zgodnie z ustawą konieczne jest osobiste sprawowanie opieki. Oznacza to sytuację, w której nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, którzy mogliby zapewnić odpowiednią opiekę. Warunek ten będzie spełniony także wówczas, gdy zamieszkujący na przykład z chorą matką ojciec nie jest w stanie z uwagi na swój wiek czy niedołęstwo należycie się nią zająć.

 

Po drugie, dziecko i rodzic muszą pozostawać we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie sprawowania opieki. Nie oznacza to jednak, że osoby te muszą mieszkać stale razem. Wystarczające jest, że na czas choroby osoba podejmująca się opieki zmienia miejsce zamieszkania, żeby móc pielęgnować chorego. Jeżeli więc dziecko i rodzic zamieszkują na co dzień oddzielnie, jednak na czas choroby pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym – warunek ten jest spełniony.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu