Czy należy mi się renta z powodu uszczerbku na zdrowiu?

Orzeczono mi jako nauczycielowi akademickiemu 15% stałego uszczerbku na zdrowiu (problemy fonacyjne). Napisano, iż jestem częściowo niezdolna do pracy do przez rok. Z powodu niemożności prowadzenia zajęć dydaktycznych (wykłady i ćwiczenia) sama zrezygnowałam z pracy po 43 latach pracy w zawodzie. Jestem już w wieku emerytalnym (rok urodzenia 1952). O rozpatrzenie spraw wniosłam dwa lata przed złożeniem wymówienia. Czy przy sumarycznym uszczerbku na zdrowiu 30% nie należy mi się choć częściowa renta? Bardzo swoją pracę lubiłam i zrezygnowałam z niej tylko z powodów zdrowotnych.

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • został uznany za niezdolnego do pracy,
  • ma wymagany – stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy (dla pracownika w wieku powyżej 30 lat jest to 5-letni okres),
  • niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego), albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Wymóg powstania niezdolności do pracy w określonym ustawą emerytalną czasie nie obowiązuje w stosunku do osoby, która spełnia łącznie następujące warunki:

  • została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
  • spełnia warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego oraz
  • legitymuje się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) i 25-letnim (w przypadku mężczyzny) okresem składkowym i nieskładkowym.

Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła – w znacznym stopniu – zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji.

Częściowa niezdolność do pracy a renta

Skoro więc ma Pani orzeczoną częściowa niezdolność do pracy, powinna Pani – aby uzyskać rentę – złożyć do ZUS-u odpowiednie wnioski.

Ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty szkoleniowej następuje na podstawie wniosku (druk ZUS Rp-1R) osoby zainteresowanej lub jej pełnomocnika, zgłoszonego na piśmie lub ustnie do protokołu.

Wniosek może być zgłoszony bezpośrednio w organie rentowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej, który zobowiązany jest wydać decyzję.

Podsumowując – spełnia Pani warunki, aby otrzymać rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, jednak bez odpowiedniego wniosku ZUS nie zajmie się tą sprawą. Jeśli takie wniosek Pani złożyła, a nie dostała Pani na niego odpowiedzi, powinna Pani wystosować do ZUS-u stosowne pismo z prośbą o podanie przyczyn nierozpatrzenia wniosku.