Czy na działce ROD można mieć studnię?

• Data: 12-03-2024 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Czy na ogródkach działkowych można mieć własne ujęcie wody? Pytam konkretnie o studnię z hydroforem, tzn. abisynkę, w celu użycia wody do podlewania ogródka.

Czy na działce ROD można mieć studnię?

Czy na terenie ogródka działkowego można wykopać studnię?

Każdego działkowca obowiązują przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, która wyznacza m.in. ramy swobodnej działalności działkowicze na terenie ogródka działkowego. Niedostosowanie się do przepisów może skutkować nawet utratą ogródka. Na działce zatem nie wolno mieszkać, prowadzić działalności gospodarczej i handlowej. Nie można myć i naprawiać samochodu i innych pojazdów mechanicznych.

Stowarzyszenie ogrodowe będzie mogło wypowiedzieć umowę, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, jeżeli działkowiec:

  • pomimo pisemnego upomnienia nadal korzysta z działki lub altany w sposób sprzeczny z przepisami ustawy lub regulaminem, niszczy infrastrukturę ogrodową albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi ogrodowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych działek lub
  • spóźnia się z zapłatą opłat ogrodowych lub opłat związanych z utrzymaniem działki na rzecz stowarzyszenia ogrodowego za korzystanie z działki co najmniej przez 6 miesięcy, pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub
  • oddał działkę lub jej część osobie trzeciej do płatnego lub bezpłatnego używania.

Zaopatrywanie się w wodę na ogródku działkowym

Działka powinna być zatem zagospodarowana zgodnie z regulaminem obowiązującym dany ROD i należałoby dobrze zapoznać się z takim regulaminem. Z całą pewnością zmiany granic czy ukształtowania terenu muszą być zgodne z planami zagospodarowania ROD. Natomiast sądzę, że działka może być wyposażona w altanę, szklarnię, tunel foliowy, okna inspektowe, studnię, sieć wodociągową, kanalizacyjną i elektryczną, zbiorniki wodne, pergolę, ogródki skalne oraz kąciki wypoczynkowe.

Generalnie zasada jest taka, iż problem zaopatrywania działkowców w wodę rozpatrywany jest zazwyczaj wspólnie dla całego ogrodu. Zadanie to należy przede wszystkim do zarządów ROD i okręgowych zarządów PZD. Polega ono na tworzeniu ujęć ogólnodostępnych, bądź budowaniu sieci wodociągowej i rozprowadzaniu wody za jej pomocą na indywidualne działki. Praktykowane jest także podłączanie sieci wodociągowej ogrodu do sieci miejskiej, co jest w eksploatacji bardzo kosztowne. W tych przypadkach wszelkie procedury i pozwolenia wynikające z prawa powszechnie obowiązującego (Prawo budowlane, Prawo wodne itd.) załatwia w imieniu działkowców zarząd ROD.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy na wykopanie studni w ogrodzie na terenie ROD potrzebne jest pozwolenie?

W starszych ogródkach działowych sprawa wygląda nieco odmienne. Tam bowiem preferowane są studnie abisynki bądź studnie kopane (kręgowe), z których wodę pobiera wspólnie kilku użytkowników działek. Tego typu studnie nie wymagają zezwolenia, a eksploatacja nie jest kosztowna.

Niemniej jednak zgodnie z przepisami związkowymi każda działka może być wyposażona w studnię. Należy zaznaczyć, że na taką inwestycję nie jest wymagana zgoda ani zarządu, ani organu administracji publicznej, pod warunkiem jednak, że głębokość studni nie przekroczy 30 metrów. Przekroczenie głębokości 30 metrów powoduje bowiem konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wydawanego przez starostę. Niestety uzyskanie takiego pozwolenia wiąże się z poniesieniem dość sporych wydatków, nie mówiąc już o wypełnieniu szeregu wymogów formalno-prawnych wynikających z ustawy – Prawo wodne. Jest to powód, dla którego budowa studni głębinowych na indywidualnych działkach w ROD jest bardzo rzadka. Wynika to także z charakteru działki, która zgodnie z przepisami związkowymi ma służyć członkowi Związku do zaspakajania podstawowych potrzeb w zakresie aktywnego wypoczynku i prowadzenia podstawowych upraw ogrodniczych przede wszystkim na własne potrzeby. Niewątpliwie do spełnienia tej funkcji jak najbardziej nadaje się studnia typu abisynka. Taka pompa ręczna do czystej zimnej wody ma bowiem zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma energii elektrycznej, np. ogrody działkowe, małe gospodarstwa rolne, działki rekreacyjne.

Reasumując – proszę sprawdzić regulamin obowiązujący w ROD, w którym Pani gospodaruje działkę ogrodową. Zapewne będzie ona regulować kwestię ewentualnego, indywidualnego przyłączenia się do sieci wodociągowej, natomiast jeżeli chodzi o studnie do 30 m i zamontowanie pompy ręcznej typu abisynka, regulować nie musi, ponieważ zgodnie z przepisami związkowymi jest to dozwolone bez konieczności uzyskania odrębnej zgody zarządu ROD. Dla pewności proszę się upewnić w samym zarządzie, ale nie sądzę, aby odpowiedź była inna.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład 1

Pan Józef, długoletni działkowiec z ogrodów działkowych "Zielone Zacisze", postanowił zaopatrzyć swój ogródek w własną studnię abisynkę. Po konsultacji z zarządem ROD oraz dokładnym zapoznaniu się z regulaminem, uzyskał potwierdzenie, że może to zrobić bez konieczności uzyskania dodatkowych zezwoleń. Studnia, nie przekraczająca głębokości 30 metrów, okazała się strzałem w dziesiątkę – pozwoliła na oszczędność wody i niezależność od systemu ogólnodostępnego, a koszt instalacji zwrócił się już po pierwszym sezonie upraw.

Przykład 2

W ogrodach działkowych "Słoneczna Polana", grupa działkowców zdecydowała się na wspólne wykopanie studni kręgowej. Po uzgodnieniu planu z zarządem ROD i sprawdzeniu, że nie wymaga to specjalnego pozwolenia (gdyż głębokość studni nie przekraczała 30 metrów), działkowcy przystąpili do pracy. Wspólna studnia nie tylko ułatwiła dostęp do wody dla kilku działek, ale także stała się miejscem spotkań i wymiany doświadczeń między sąsiadami, wzmacniając społeczność ogrodową.

Przykład 3

Pani Maria, nowa w społeczności ogrodów działkowych "Błękitna Laguna", marzyła o stworzeniu bogatego ogrodu warzywnego i kwiatowego na swojej działce. Zdając sobie sprawę z potrzeby regularnego nawadniania, zainteresowała się możliwością zainstalowania studni abisynki. Po przeczytaniu regulaminu ROD oraz konsultacji z zarządem, uzyskała zielone światło na realizację projektu. Instalacja studni pozwoliła jej nie tylko na efektywne podlewanie ogrodu, ale również stała się inspiracją dla innych działkowców, którzy zaczęli rozważać podobne rozwiązania na swoich działkach.

Podsumowanie

Posiadanie własnego ujęcia wody w formie studni abisynki na terenie ogródka działkowego jest możliwe i zgodne z przepisami, o ile nie przekracza głębokości 30 metrów. Kluczowe jest jednak zapoznanie się z regulaminem danego ROD i, w razie potrzeby, konsultacja z zarządem, aby upewnić się, że planowana inwestycja jest zgodna z obowiązującymi zasadami. Studnie na działkach nie tylko umożliwiają niezależność w dostępie do wody, ale również mogą przyczynić się do budowania społeczności i wymiany doświadczeń między działkowcami.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia w zakresie prawa ogrodowego? Nasz zespół ekspertów prawnych oferuje profesjonalne porady online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism, aby Twoje działania na działce były zgodne z obowiązującymi przepisami. Skontaktuj się z nami już dziś! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych - Dz.U. 2014 poz. 40
2. Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne - Dz.U. 2017 poz. 1566