Czy muszę ponownie przystąpić do egzaminu, jeśli prawo jazdy straciło ważność?

Odebrano mi prawo jazdy, ponieważ minął termin jego ważności. Nie zdążyłem wymienić dokumentu, bo wyjechałem za granicę na ponad rok. Teraz urzędnik poinformował mnie, że nie otrzymam nowego prawa jazdy, jeśli nie zdam ponownie egzaminu. Czy ma rację?

Czy muszę ponownie przystąpić do egzaminu, jeśli prawo jazdy straciło ważność?

Zatrzymanie prawa jazdy ze względu na upływ terminu ważności dokumentu

Odpowiedzi na Pańskie pytanie szukać należy przede wszystkim w przepisach ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 98, poz. 602).

Zgodnie z treścią art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. d ww. ustawy policjant zatrzymuje prawo jazdy za pokwitowaniem, gdy upłynął termin ważności prawa jazdy. Zgodnie z przepisem art. 138 pkt 1 i 2 tej ustawy decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, w przypadkach określonych w art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. d i g wydaje starosta, a zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania, z zastrzeżeniem art. 114 ust. 4.

Z kolei zgodnie z przepisem art. 114 ust. 4 ww. ustawy w przypadku cofnięcia prawa do kierowania pojazdem na okres przekraczający 1 rok lub zatrzymania prawa jazdy na ten okres dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem wydaje się po zdaniu przez osobę ubiegającą się o jego wydanie odpowiedniego do rodzaju uprawnienia egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje.

Skierowanie osoby na kolejny egzamin na prawo jazdy w związku z upływem terminu jednego roku od zatrzymania prawa jazdy

Mając zatem powyższe na uwadze, udzielający Panu informacji urzędnik miał rację, kierując Pana na kolejny egzamin na prawo jazdy właśnie w związku z upływem terminu jednego roku od chwili, w której prawo jazdy utracił Pan w związku z upływem terminu jego ważności. Gdyby więc wystąpił Pan z wnioskiem o wydanie nowego prawa jazdy w terminie jednego roku od zatrzymania Pana dokumentu z powodu utraty ważności, nie musiałby Pan przechodzić powtórnego egzaminu i prawo jazdy wydane byłoby Panu bez tych formalności.

Na marginesie jedynie można dodatkowo wskazać, iż ustawodawca obowiązek zdawania powtórnego egzaminu na prawo jazdy przewidział nie tylko w sytuacjach, gdy prawo jazdy zostało przez kierowcę utracone z powodu popełnionych wykroczeń drogowych, lecz także w sytuacjach, gdy ten kierujący nie dopełni należycie spoczywających na nim obowiązków czysto administracyjnych związanych z posiadanymi uprawnieniami.