Jak sprawdzić za co został wystawiony nakaz aresztowania?

Od wielu lat nie przebywam w kraju i nie odbieram korespondencji. Ostatnio w domu rodziców pojawiła się policja z nakazem aresztowania mnie. Nie wiem, za co. Owszem, mam długi alimentacyjne i 2 mandaty sprzed lat. Czy można dyskretnie sprawdzić, dlaczego dostało się nakaz aresztowania?

Jak sprawdzić za co został wystawiony nakaz aresztowania?

Jak sprawdzić czy jest się karanym?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym.

W pierwszej kolejności może Pan wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego z zapytaniem, czy jest Pan karany. Opłata od wniosku wynosi 50 zł. Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/

Wydanie listu gończego za osobą nieznaną z miejsca pobytu

Zasadne jest nadto udzielenie pełnomocnictwa adwokatowi z miejsca Pana dotychczasowego zamieszkania w kraju, bowiem gdyby był wydany taki list gończy, wówczas musiałby on na podstawie udzielonego pełnomocnictwa skierować do Krajowego Rejestru Karnego wniosek o wydanie informacji o Pana osobie. W Rejestrze gromadzi się dane o osobach poszukiwanych listem gończym. Informacja z KRK związana jest z uiszczeniem opłaty w kwocie 50 zł.

Nadto należy wskazać, iż w przypadku osób, wobec których wydano list gończy, bardzo często są podejmowane czynności (rozpytywanie Pana najbliższych, wizyty w Pana dawnym miejscu zamieszkania). Adwokat, o ile będzie z odpowiednim stażem, powinien ustalić, czy w prokuraturze właściwej dla Pana miejsca zamieszkania prowadzone jest postępowanie, a jeżeli tak, to z jakiego artykułu. Wówczas będzie możliwe podjęcie działań zmierzających do obrony albo do dalszego ukrywania się.

Nie znając treści wyroku, nie sposób wskazać na dalsze kroki. Pierwszy krok jest zatem najważniejszy.