Czy można dopisać partnera do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS?

• Data: 18-01-2024 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Rozważając kwestie ubezpieczenia zdrowotnego, często pojawia się pytanie, czy możliwe jest zgłoszenie do ubezpieczenia osoby, która nie jest naszym współmałżonkiem, ale partnerem życiowym. W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą takie dylematy są szczególnie istotne. Artykuł ten ma na celu wyjaśnienie, w jaki sposób można zapewnić ubezpieczenie zdrowotne partnerowi, który obecnie nie posiada źródła dochodu. Weźmiemy pod uwagę różne opcje: od zatrudnienia partnera w firmie po zgłoszenie go jako członka rodziny, biorąc pod uwagę aktualne przepisy i procedury ubezpieczeniowe. Jako przykład posłuży nam zapytanie pani Natalii.

Czy można dopisać partnera do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS?

Pani Natalia od 7 lat prowadzi jednoosobową firmę i systematycznie opłaca składki ZUS. Chciałaby również opłacać składki ubezpieczenia zdrowotnego za swojego partnera życiowego, który obecnie nie posiada źródła dochodu i nie opłaca składek. Ma 55 lat, prowadził działalność gospodarczą, ale musiał ją zamknąć, bo konkurencja podebrała mu klientów. Pani Natalia pyta, czy mogłaby do swojego ubezpieczenia zgłosić partnera lub w jaki inny sposób opłacać za niego składkę zdrowotną.

Jak zapewnić ubezpieczenie zdrowotne partnerowi?

W sytuacji pani Natalii jest kilka możliwości, aby zapewnić partnerowi ubezpieczenie zdrowotne:

  1. zatrudnić go w swojej firmie na umowę o pracę lub zlecenie z jakimś niewielkim wynagrodzeniem,
  2. wyjść za niego za mąż i zgłosić go do ubezpieczenia jako członka rodziny,
  3. partner może zarejestrować się jako bezrobotny i mieć prawo do ubezpieczenia.

Osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym zgłasza do ubezpieczenia podmiot zwany płatnikiem składki zdrowotnej. Przykładowo: dla pracowników płatnikiem składki jest pracodawca, dla emerytów i rencistów – ZUS, KRUS lub inny właściwy organ emerytalno-rentowy, dla rolników – KRUS, dla bezrobotnych – właściwy urząd pracy itd. Zgłoszenia do ubezpieczenia dokonuje się poprzez wypełnienie i przesłanie do ZUS-u specjalnych druków zgłoszeniowych.

Zgłoszenie do ubezpieczenia członków swojej najbliższej rodziny

Osoba ubezpieczona, za którą jest odprowadzana składka zdrowotna, ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia członków swojej najbliższej rodziny, jeżeli nie są oni ubezpieczeni z własnego tytułu.

Za członka najbliższej rodziny uważa się np. nieubezpieczonego współmałżonka oraz dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli jest niepełnosprawne w znacznym stopniu – bez ograniczenia wieku. Jeżeli oboje rodzice są ubezpieczeni, to dziecko zgłasza do ubezpieczenia tylko jedno z nich.

Osoba pracująca lub student po 26. roku życia nie może już być „dzieckiem” w rozumieniu ustawy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przypadek Anny i Marka

Anna prowadzi własną działalność gospodarczą od 10 lat. Jej partner, Marek, po zamknięciu własnej firmy, nie jest obecnie zatrudniony i nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. Anna rozważa zatrudnienie Marka w swojej firmie na umowę-zlecenie, aby zapewnić mu ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki temu Marek miałby dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej, a jednocześnie mógłby wspierać Annę w prowadzeniu działalności.

Historia Joanny i Krzysztofa

Joanna jest zatrudniona na umowę o pracę i opłaca regularnie składki ZUS. Jej narzeczony, Krzysztof, jest jeszcze studentem i niedawno przekroczył 26. rok życia. Utracił prawo do ubezpieczenia rodzica. Para zdecydowała o zawarciu związku małżeńskiego wcześniej niż planowali, aby do końca nauki Krzysztof miał ubezpieczenie zdrowotne od swojej małżonki (jako członek rodziny).

Sytuacja Ewy i Tomasza

Ewa jest emerytką i korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego dzięki ZUS. Jej życiowy partner, Tomasz, właśnie stracił pracę, a do emerytury brakuje mu jeszcze 2 lat. Parę niepokoiło to, że Tomasz nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Znajomy prawnik poradził im, aby Tomasz jak najszybciej zarejestrował się jako bezrobotny w urzędzie pracy, aby w ten sposób uzyskać to ubezpieczenie. Dzięki temu Tomasz miałby zapewnioną bezpłatną opiekę zdrowotną, a Ewa spokój ducha o jego zdrowie.

Podsumowanie

Istnieją różne ścieżki, by zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne. Wybór zależy od indywidualnej sytuacji rodzinnej i statusu zawodowego. Szczególną sytuacją jest zapewnienie ubezpieczenia partnerowi życiowemu. W tej sytuacji możliwości obejmują zatrudnienie partnera, zgłoszenie go jako członka rodziny po zawarciu małżeństwa lub skorzystanie z opcji rejestracji jako bezrobotny. Kluczowe jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami oraz dokonanie wyboru najbardziej odpowiedniego rozwiązania, aby zapewnić partnerowi niezbędną opiekę zdrowotną.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz pomocy lub indywidualnej porady prawnej dotyczącej ubezpieczenia zdrowotnego dla osoby bliskiej, skorzystaj z naszej oferty konsultacji online. Oferujemy również profesjonalne usługi w zakresie przygotowywania niezbędnych pism i wniosków, dostosowanych do Twojej unikalnej sytuacji. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, który umieściliśmy pod tekstem.

Źródła:
1. Ministerstwo Zdrowia - Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne