Czy matka może wyprowadzić się z dzieckiem bez zgody ojca?

• Data: 13-04-2024 • Autor: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk

Mieszkam z moim partnerem i naszą roczną córką. Jestem w ostatniej klasie technikum (mam prawie 20 lat), nie posiadam pracy. Chcę rozstać się z partnerem. Czy mogę wyprowadzić się z dzieckiem? Partner chce mi odebrać córkę. Czy sąd zabierze mi dziecko, bo jeszcze się uczę i nie mam pracy? Bardzo się boję, ponieważ partner i jego rodzina straszą mnie, że stracę dziecko.

Czy matka może wyprowadzić się z dzieckiem bez zgody ojca?

Czy matka może wyprowadzić się z dzieckiem z domu bez zgody ojca?

Podejmując jakiekolwiek działania, musi Pani mieć świadomość, iż partnerowi jako ojcu dziecka, posiadającemu pełnię praw rodzicielskich, przysługuje prawo do kontaktu z dzieckiem. W związku z tym ma on prawo wiedzieć, gdzie i z kim dziecko przebywa, jaki jest jego stan zdrowia, jak się rozwija (emocjonalnie, fizycznie), jakie czyni postępy w rozwoju oraz o wszelkich codziennych sprawach z życia dziecka. Ojciec dziecka ma także prawo do kontaktów z dzieckiem, jak również do zabierania go do siebie, na weekendy czy wakacje.

Oczywiście dziecko powinno zamieszkiwać z obojgiem rodziców – przynajmniej do chwili, gdy władza rodzicielska przysługuje Państwu obojgu i nie zostało ustalone w inny sposób miejsce pobytu dziecka, np. tylko u jednego z Państwa. W związku z tym w sytuacji, gdy wyprowadzi się Pani z domu z dzieckiem bez wiedzy ojca, może on powiadomić o tym fakcie policję i zgłosić uprowadzenie dziecka. Aby tego uniknąć, wystarczy, by wyprowadzając się z domu, poinformowała Pani partnera o tym, gdzie dziecko będzie od tej pory zamieszkiwać. Koniecznie proszę to zrobić przy świadkach lub na piśmie, za potwierdzeniem od partnera, iż otrzymał on to pismo od Pani. Jeszcze lepiej, gdyby udało się zostawić partnerowi pisemną informację o miejscu zamieszkania dziecka, jak również samą wyprowadzkę przeprowadzić w obecności świadka. Dzięki temu w sytuacji, gdyby ojciec dziecka „nasłał na Panią” policję, by odebrała dziecko, będzie Pani miała dowód, iż robi on to całkowicie złośliwie.

Wniosek do sądu o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem

Wyprowadzając się, proponuję, by od razu złożyła Pani wniosek do sądu o uregulowanie kontaktów partnera z dzieckiem. We wniosku tym wystarczy, iż wykaże Pani, z jakich powodów się Pani wyprowadziła oraz zaproponuje Pani, w jaki sposób będą ustalane kontakty ojca z dzieckiem. Winna Pani wskazać, kiedy, w jakim miejscu i w czyjej obecności partner może spotykać się z dzieckiem, czy może zabierać dziecko do siebie, na jak długo, kiedy dziecko musi wrócić do Pani itp.

Jedyne, co partner może w tej sytuacji zrobić, to wystąpienie do sądu o ustalenie miejsca pobytu dziecka u niego – z doświadczenia wiem, iż sądy w 99% spraw ustalają, że dzieci winny przebywać u matki, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie są przez nią zaniedbywane, a matka nie ma problemów z alkoholem i narkotykami. Oczywiście może także wnosić o pozbawienie Pani władzy rodzicielskiej, jednak tutaj musiałby wykazać Pani karygodne zachowanie, zaniedbywanie dziecka, bicie, znęcanie się, a także Pani uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy niemoralne prowadzenie się. Bardzo rzadko pozbawia się rodziców władzy rodzicielskiej. Okoliczność, iż jest Pani osobą uczącą się i nieosiągającą dochodu, nie jest podstawą do odebrania Pani dziecka.

Wyegzekwowanie alimentów od ojca dziecka

Partner może także odmówić dobrowolnego płacenia alimentów na dziecko. Dlatego też, by uniknąć takiej sytuacji, winna Pani wystąpić do sądu o zasądzenie alimentów na dziecko. Gdy będzie Pani posiadać wyrok zasądzający alimenty, będzie Pani mogła nawet wbrew woli partnera egzekwować je za pośrednictwem komornika.

Partner może także zjawić się u Pani z policją, żądając wydania dziecka. Ponieważ nie mają Państwo uregulowanych kwestii miejsca zamieszkania dziecka, policja po wyjaśnieniu sytuacji odstąpi od czynności, tłumacząc, iż nie mają podstaw prawnych do zabrania dziecka od Pani.

Ojciec dziecka może też odmówić podpisania zgody na wydanie paszportu dziecku, jeżeli chciałaby Pani wyjechać za granicę. Wówczas będzie Pni musiała wystąpić do sądu o wydanie takiej zgody.

Najprawdopodobniej partner wystąpi po prostu do sądu o ustalenie kontaktów z dzieckiem oraz ustalenie kwestii alimentów.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy matka dziecka powinna powiadomić partnera o nowym miejscu zamieszkania dziecka?

Podsumowując: wyprowadzając się z domu, proszę mieć na to świadków i pamiętać o konieczności poinformowania partnera o miejscu nowego zamieszkania dziecka. Po drugie, proszę jak najszybciej wystąpić z wnioskiem do sądu o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka u Pani oraz o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem, jak i zasądzenie alimentów na rzecz dziecka.

Proponuję, by po wyprowadzce z domu udała się Pani do urzędu gminy i zapytała, jakie świadczenia rodzinne lub z opieki społecznej mogą Pani przysługiwać (np. świadczenie rodzinne, dodatek za samotne wychowywanie dziecka).

Jeżeli taka będzie Pani wola, możemy przygotować dla Pani pisma konieczne do złożenia w sądzie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład Karoliny

Karolina, 24-letnia studentka, postanowiła się wyprowadzić od partnera z ich dwuletnim synem po serii kłótni. Informując o swojej decyzji partnera, zrobiła to przy świadkach oraz złożyła w sądzie wniosek o ustalenie miejsc zamieszkania syna oraz regulację kontaktów z ojcem. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, a sąd zdecydował, że syn zostanie z matką, a ojciec będzie miał prawa do regularnych odwiedzin.

Przykład Ani

Ania, po rozstaniu z mężem, chciała wyprowadzić się z trzyletnią córką do swoich rodziców w innym mieście. Mąż nie zgadzał się na tę decyzję, więc Ania zwróciła się do sądu o pomoc. Sąd zadecydował, że Ania może wyprowadzić się z córką, ale musi zapewnić ojcu możliwość regularnych kontaktów z dzieckiem, w tym weekendy i część wakacji spędzanych z ojcem.

Przykład Joanny

Joanna, młoda matka bez stałej pracy, zdecydowała się na wyprowadzkę z domu swojego partnera, z którym miała trudną relację. Po konsultacji z prawnikiem, Joanna formalnie poinformowała partnera o nowym miejscu zamieszkania ich wspólnej córki. Dzięki temu uniknęła zarzutów o uprowadzenie dziecka. Następnie złożyła wniosek o regulację kontaktów i alimenty, co zakończyło się ustaleniem przez sąd adekwatnego wsparcia finansowego dla dziecka od ojca.

Podsumowanie

Wyprowadzając się z domu z dzieckiem, kluczowe jest poinformowanie o tym fakcie drugiego rodzica oraz uregulowanie kwestii kontaktów i miejsca zamieszkania dziecka poprzez odpowiednie procedury prawne. Dzięki temu matka może uniknąć zarzutów uprowadzenia dziecka oraz konfliktów z prawem. Zachowanie przejrzystości i komunikacja są niezbędne, aby zabezpieczyć zarówno prawa matki, jak i dobro dziecka, co umożliwi stabilne i bezpieczne środowisko dla jego rozwoju.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej przy wyprowadzce z dzieckiem? Skontaktuj się z nami, aby otrzymać profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów sądowych. Zapewniamy wsparcie i ochronę Twoich praw oraz interesów dziecka. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59