Czy jako właściciel lokalu we wspólnocie mogę sprzeciwić się zmianie sposobu ogrzewania?

W budynku liczącym sobie ok. 40 lat jest 34 lokale mieszkalne wyposażone we wszystkie media. Budynek pierwotnie był ogrzewany systemem pieców kaflowych, z czasem niektórzy lokatorzy wymienili to ogrzewanie na wkłady elektryczne do pieców, zainstalowali etażowe ogrzewanie 2-funkcyjnymi piecami gazowymi; nadal kilku mieszkańców korzysta ze starego systemu. W międzyczasie część lokali została wykupiona i zgrupowana w systemie TBS wspólnoty. Obecnie pojawił się projekt zmiany sposobu ogrzewania poprzez podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej. Zbierane są podpisy lokatorów, ale wiele na to wskazuje, że większość będzie za projektem. Dlatego mam pytanie: czy jako właściciel lokalu niezainteresowany podłączeniem do sieci (własne ogrzewania gazowe – piec 2-funkcyjny), muszę zgodzić się na zainstalowanie u mnie ogrzewania z sieci ciepłowniczej? Moje koszty ogrzewania wzrosną, dojdzie do tego spłata kredytu na realizację inwestycji, a temperatura w mieszkaniu nie wzrośnie, ponieważ budynek nie ma zabezpieczenia termicznego.

Czy jako właściciel lokalu we wspólnocie mogę sprzeciwić się zmianie sposobu ogrzewania?

Czy właściciel mieszkania oraz współwłaściciel części wspólnych musi zgadzać się na instalację ogrzewania z sieci ciepłowniczej?

W opisanej sytuacji, jako właściciel lokalu niezainteresowany podłączeniem do sieci CO z uwagi na własne ogrzewanie gazowe (piec 2-funkcyjny) nie ma Pan obowiązku godzenia się na zainstalowanie w Pana mieszkaniu ogrzewania z sieci ciepłowniczej firmy zewnętrznej.

Taka zgoda to nie tylko formalność. Z realizacją zmiany ogrzewania związane jest to, że musiałby Pan zdemontować dotychczasowe ogrzewanie, wpuścić ekipę montażową do mieszkania, pokryć koszty takiego działania itd.

Jako właściciel mieszkania oraz współwłaściciel części wspólnych nie musi Pan zgadzać się na budowę instalacji, jaka ma być w części wspólnej i w części tylko Pana. Wspólnota nie może zmusić Pana do zainstalowania w Pana mieszkaniu nowej instalacji CO oraz do zmiany sposobu ogrzewania mieszkania (z własnego na obce).

Zmiana sposobu ogrzewania we wspólnocie a sprzeciw właściciela mieszkania

Gdyby podjęła taką uchwałę (nakazującą Panu zmianę sposobu ogrzewania swojego mieszkania) naruszyłaby Pana prawo do swobodnego podejmowania decyzji o swojej własności oraz dokonywania wyboru dóbr i usług. Wspólnota nie może bowiem zmuszać właściciela lokalu do uiszczania opłat na rzecz dostawy ciepła i CO, jeśli ma Pan własne i sprawne ogrzewanie oraz nie zgadza się na zmianę sposobu ogrzewania i wpięcie się do planowanej sieci CO.

Doszłoby do naruszenie uzasadnionego interesu właściciela lokalu – co dawałoby Panu prawo do zaskarżenia takiej uchwały do sądu. Sąd wskazał, że „Tomasz B. jest właścicielem lokalu mieszkalnego i współwłaścicielem części budynku i nieruchomości, na której budynek jest położony”.

Na podstawie art. 140 i 144 Kodeksu cywilnego ma Pan prawo do korzystania z mieszkania zgodnie z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem, powstrzymując się jedynie od działań, które mogłyby zakłócić korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Instalacja CO we wspólnocie z pominięciem jednego z mieszkań

Brak Pańskiej zgody na zmianę sposobu ogrzewania Pana mieszkania i montaż w nim instalacji CO nie spowoduje zakłócenia ponad przeciętną miarę prawa innych właścicieli nieruchomości do korzystania z ich praw. Tym bardziej, że dopiero będzie realizowany projekt instalacji. Na tym etapie może Pan domagać się, by instalacja omijała Pana mieszkanie. To w niczym (teoretycznie) nie powinno zakłócić korzystania z CO przez innych właścicieli lokali.

Jeśli dałoby się poprowadzić instalacje tak, by omijała Pana mieszkanie, nie będzie żadnych zakłóceń w korzystaniu z niej przez innych. Ewentualne zakłócenia (o ile tak to można nazwać) wystąpiłyby na etapie projektowania oraz wykonywania.

Koszt ogrzewania Pana mieszkania oraz zmiany sposobu ogrzewania Pana mieszkania nie jest związany z nieruchomością wspólną, a tylko z Pana mieszkaniem. Wobec powyższego wspólnota nie może decydować o kosztach, jakie Pan ma ponosić z tytułu ogrzewania mieszkania (w opisanej sytuacji).

Każdy właściciel mieszkania sam ponosi koszty jego ogrzewania, samodzielnie decyduje o sposobie ogrzewania. Każdy samodzielnie poniósł i powinien ponosić koszt ewentualnej zmiany instalacji CO w swoim mieszkaniu, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali.

Zatem obstawałbym za swoim w tej sprawie, tym bardziej że sprawa jest dopiero na etapie podejmowania decyzji o samym podłączeniu, a nie projektowania instalacji i jej wykonywania.