Czy spółka z. o.o. może przelać kapitał rezerwowy do innej spółki córki?

Czy nowo utworzona spółka z. o.o. może przelać kapitał rezerwowy do innej nowo utworzonej spółki córki z o.o. na kapitał rezerwowy? Udziałowcy opłacili cały kapitał rezerwowy, jednak sierdzili, iż chcą, aby kwota kapitału rezerwowego trafiła do spółki córki. Czy są jakieś bariery prawne, które nie pozwalają przenieść kapitału?

Czy spółka z. o.o. może przelać kapitał rezerwowy do innej spółki córki?

Fot. Fotolia

Czy jest możliwe przelanie kapitału rezerwowego z jednej spółki z o.o. do drugiej spółki z o.o.?

Jak rozumiem:

  1. jest spółka A (ma kapitał zakładowy i kapitał rezerwowy powstały z wpłat wspólników przy zakładaniu spółki, które były wyższe niż wartość nominalna obejmowanych udziałów),
  2. spółka A jest wspólnikiem spółki B (matką), spółka B już istnieje,
  3. zamiarem wspólników spółki jest przeniesienie kwoty kapitału rezerwowego do spółki córki (B) na jej kapitał rezerwowy,
  4. spółka A nie wypracowała jeszcze żądnego zysku.

Nasze prawo nie przewiduje czegoś takiego jak „przelanie kapitału rezerwowego” z jednej spółki z o.o. do drugiej spółki z o.o. lub „przeniesienie kapitału rezerwowego” z jednej spółki z o.o. do drugiej spółki z o.o.

Tworzenie kapitałów rezerwowych w spółce z o.o.

Utworzenie kapitałów rezerwowych w spółce z o.o. jest fakultatywne. Spółka może tworzyć kapitały rezerwowe w umowie spółki na mocy uchwały wspólników. Jeśli umowa spółki ustanawia fundusze dodatkowe (np. kapitał rezerwowy) i określa, jaka część zysku ma być na nie przelewana, wspólnicy są tym związani.

Gdy umowa spółki wskazuje na konkretne przeznaczenie danego kapitału (funduszu), środki znajdujące się na nim mogą być wykorzystane tylko na te cele. Zmiana przeznaczenia środków zgromadzonych na danym kapitale wymaga zmiany umowy spółki.

Kapitał rezerwowy spółki z o.o. może być tworzony z:

  • nadwyżki powyżej wartości nominalnej obejmowanych udziałów,
  • dodatniej różnicy między wynagrodzeniem za umorzone udziały, a ich wartością nominalną,
  • dodatkowych świadczeń na rzecz spółki wiążących się z udziałami o szczególnych uprawnieniach, znajdujących się w rękach wspólników,
  • dopłat wspólników do udziałów.

W spółce z o.o. nie ma konieczności przelewania do tego kapitału czystego zysku w celu stworzenia rezerwy na pokrycie straty. Tworzenie takich zabezpieczeń pozostaje do decyzji wspólników.

Ustawa o rachunkowości w art. 36 ust. 2e wskazuje, że w razie powzięcia uchwały wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością określającej termin i wysokość dopłat, równowartość dopłat ujmuje się w odrębnej pozycji pasywów bilansu (kapitał rezerwowy z dopłat wspólników) i wykazuje się jako składnik kapitału własnego dopóty, dopóki ten nie zostanie użyty w sposób uzasadniający jego odpisanie; uchwalone, lecz niewniesione dopłaty wykazuje się w dodatkowej pozycji kapitałów własnych „należne dopłaty na poczet kapitału rezerwowego (wielkość ujemna)”.

Na jakie cele mogą być przeznaczone środki znajdujące się na kapitale rezerwowym?

Gdy umowa spółki nie wskazuje, na jakie cele mogą być przeznaczone środki znajdujące się na danym kapitale rezerwowym, wspólnicy mogą swobodnie decydować o ich przeznaczeniu. Niestety w ramach takich działań nie jest możliwe prosta uchwała wspólników i przelew pieniędzy a następnie zmniejszenia kapitału rezerwowego spółki A oraz zwiększenie kapitału rezerwowego spółki B.

Ponieważ ma to być zarachowane na kapitał rezerwowy spółki B (córki), nie wchodzi w rachubę zwykłe podwyższenie kapitału zakładowego, bo środki musiałyby być zarachowane na poczet kapitału zakładowego.

Możliwe byłoby ewentualnie utworzenie nowych udziałów w spółce B i ich objęcie przez spółkę A według wartości nominalnej, lecz dokonanie na poczet tego objęcia większej wpłaty i zarachowanie nadwyżki ponad wartość nominalną na poczet kapitału rezerwowego spółki B.

O ile umowa spółki B przewiduje dopłaty – można je uchwalić i zrealizować. W wyniku tego spółka A jako wspólnik mogłaby wpłacić część własnych środków z kapitału rezerwowego na poczet dopłat w spółce B. Dopłaty te byłyby zarachowane jako kapitał rezerwowy z dopłat wspólników. Jest to o tyle ciekawe, o ile dopłaty mogą być zwracane wspólnikom.

Działania powyższe związane byłyby z ewentualną zmianą umowy spółki, z podatkiem od czynności cywilnoprawnych od kwoty zmiany kapitału zakładowego lub kwoty dopłat, wpisaniem zmian do KRS.