Mamy 6882 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Czy sąsiad ma prawo sadzić drzewa na granicy działki?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 16.05.2017

Mój sąsiad posadził sadzonki brzozy tuż przy granicy działki. Czy ma prawo sadzić drzewa na granicy działki? Co na ten temat mówią przepisy?

Anna Sufin

Odpowiadając na zadane przez Panią pytanie w pierwszej kolejności wyjaśnię, że nie ma przepisów natury administracyjnej, czy budowlanej, jak ma to miejsce np. w przypadku konieczności zachowania odległości budynku od granicy. Trzeba zatem przyjąć, iż drzewa mogą się znaleźć tuż przy granicy.

 

Potwierdza to w zasadzie treść art. 154 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że:

 

„§ 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.

§ 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.”

 

Proszę zwrócić uwagę, że przepis mówi nawet wprost o drzewach posadzonych na granicy działek. Muszę zatem skonkludować, że nie ma podstaw do zabronienia sąsiadowi posadowienia drzew na granicy.

 

Nie jest to jednak do końca zdroworozsądkowe, bo jak rozumiem Pani sąsiad sadzi drzewa tuż przy granicy, ale na swoim gruncie jednak.

 

Po pierwsze bowiem, jeśli korzenie z tych drzew przedostaną się na Pani grunt to będzie możliwość ich obcięcia przez Panią.

 

Podobnie będzie Pani mogła obciąć zwisające nad Pani działką gałęzie. Mówi bowiem o tym wprost art. 150 Kodeksu cywilnego, który w całości Pani zacytuję: „Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia”.

 

Co więcej, jeśli zasadzone przez sąsiada drzewo w jakikolwiek sposób wyrządziłoby Pani szkodę, np. złamało się i upadło na jakiś budynek uszkadzając go, sąsiad zobowiązany będzie do naprawienia tej szkody.

 

Z tego też powodu na pewno nie jest wskazane sadzenie drzew tuż przy granicy, ale niestety nie jest to też zakazane.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus IX =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Dyskoteka w budynku mieszkalnym

Mój dom sąsiaduje z budynkiem, w którym odbywają się dyskoteki. Czasami uczestniczy w nich ponad 300 osób. Dochodzi do zakłócania ciszy nocnej, bójek, dewastacji mienia nieruchomości sąsiednich, spożywania alkoholu poza dyskoteką, nie wspominając już o głośnej muzyce i drganiach. Budynek jest zarejestrowany jako mieszkalny. Czy właściciel mógł zmienić sposób użytkowania budynku? Co zrobić, aby pozbyć się tak uciążliwego sąsiada? Czy można tę działalność zakwalifikować jako organizowanie imprez masowych?

Zrzeczenie się prawa własności

Obecnie trwa sprawa o zniesienie współwłasności działki i domu. Współwłaściciele nie chcą dokonywać prac adaptacyjnych lokali, a mnie nie zależy na tym domu. Czy w czasie trwania sprawy mogę się zrzec udziału w prawie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub gminy?

Otrzymanie gospodarstwa rolnego przez męża

Moi teściowie, aby przejść na rentę rolniczą, przepisali gospodarstwo rolne na swojego syna (czyli mojego męża, już byliśmy 7 lat po ślubie). Jakie jest moje prawo i naszych dzieci do tego gospodarstwa?

wizytówka Szukamy prawników »