Czy praca męża była w warunkach szczególnych?

Mąż ukończył 60 lat. Od 1974 do 2016 roku pracował bez przerwy. Został zwolniony z przyczyn ekonomicznych i od listopada 2016 roku do końca kwietnia 2017 roku jest osobą bezrobotną. Od maja 2017 roku chce przejść na zasiłek przedemerytalny. Wyczytaliśmy,że niektóre wykonywane zawody zalicza się do prac w warunkach szkodliwych. Czy praca męża była w warunkach szczególnych? Pracował jako operator żurawi wieżowych, jako operator koparki i później prowadził własną działalność polegającą na wywozie śmieci. Czy o te lata może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę i czy te okresy pracy mogą być zaliczone do okresu 15 lat w szczególnych warunkach?

Czy praca męża była w warunkach szczególnych?

Fot. Fotolia

Przejście na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.) z możliwości przejścia na emeryturę pomostową na ogólnych zasadach może skorzystać pracownik, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
  • ukończył co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
  • udowodnił okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
  • posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienioną w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
  • po 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w nowych wykazach prac,
  • rozwiązał stosunek (stosunki) pracy.

Czy praca operatora żurawi wieżowych jest pracą w szczególnych warunkach?

Do prac w szczególnych warunkach zalicza się prace operatorów żurawi wieżowych, do obsługi których są wymagane uprawnienia kategorii IŻ lub równorzędne oraz dźwignic portowych lub stoczniowych. Niestety z pytania nie wynika, czy dokładnie takie prace Pani mąż wykonywał.

Natomiast określenie, że mąż był operatorem koparki, także nie przesądza, że była to praca w warunkach szczególnych tutaj należałoby spojrzeć do świadectwa pracy. Nawet gdyby powyższe prace zaliczyć do tych uprawniających do emerytury pomostowej – to łączny ich staż wynosi 11 lat 3 miesiące i 10 dni.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, mimo wykonywania pracy znajdującej się w wykazie prac w szczególnych warunkach, nie może skorzystać z przywileju wcześniejszego przejścia na emeryturę. Wykonywanie pracy w szczególnych warunkach nie na zasadzie umowy o prace, ale w ramach własnej działalności nie daje podstaw do zaliczenia jej do stażu pracy. Wobec tego mąż ma za krótki staż pracy, żeby otrzymać emeryturę pomostową.