Czy pasierb musi odrzucić spadek?

• Autor: Iryna Kowalczuk

Zmarł mój mąż. W związku z tym, że miał długi, ja i nasz wspólny syn odrzuciliśmy spadek. Czy drugi syn (męża pasierb) również musi odrzucić spadek? Jeżeli tak, to w którym momencie syn musi odrzucić spadek w sytuacji, jeżeli żyje męża matka i bracia?

Czy pasierb musi odrzucić spadek?

Kolejność w jakiej należy odrzucić spadek

Odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego najbliżsi krewni zostają powołani do spadku z mocy ustawy w następującej kolejności:

  1. W pierwszej kolejności dzieci i małżonek spadkodawcy;
  2. Dalej małżonek spadkodawcy, dzieci i wnuki spadkodawcy;
  3. Następnie małżonek i rodzice spadkodawcy (gdy nie ma dzieci i wnuków);
  4. W dalszej kolejności rodzice spadkodawcy (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków);
  5. Dalej jeden rodzic i rodzeństwo spadkodawcy (ich zstępni) (gdy nie ma małżonka, dzieci i wnuków, a drugi rodzic nie żyje);
  6. Następnie dziadkowie (gdy nie ma innych bliższych krewnych). Udział spadkowy przypadający któremuś z dziadków przechodzi (jeśli nie może lub nie chce dziedziczyć) na jego zstępnych.
    Oznacza to, że w określonych sytuacjach do dziedziczenia dochodzi wujostwo (stryjostwo) spadkodawcy, a więc rodzeństwo jego rodziców oraz ich zstępni (jeśli ci również nie mogą lub nie chcą spadku przyjąć).
  7. Pasierbowie (gdy nie żyją dziadkowie spadkodawcy);
  8. Na samym końcu gmina lub Skarb państwa (gdy nie ma nawet pasierbów).

W takiej samej kolejności należy również spadek odrzucić.

Jak wskazuje art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.), oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Zgodnie z art. 1020 K.c. spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku, a w jego miejsce do dziedziczenia są powołani jego zstępni (dzieci).

Odrzucenie spadku przez spadkobiercę ustawowego

Po odrzuceniu spadku przez spadkobiercę ustawowego, dziedziczącego w pierwszej kolejności, sąd prowadzący postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku wzywa do udziału w sprawie osoby nabywające spadek w dalszej kolejności. W takiej sytuacji orzecznictwo i doktryna przyjmują, iż dla spadkobierców dziedziczących w dalszej kolejności termin 6 miesięcy do odrzucenia spadku liczy się od dnia otrzymania wezwania do udziału w postępowaniu.

Odrzucenie spadku przez pasierba

Oznacza to, że po tym, jak Pani i syn zmarłego odrzuciliście spadek, a Pani syn nie ma swoich dzieci, spadek przeszedł na dalszą rodzinę zmarłego, czyli jego rodziców i rodzeństwo. Dopiero jeżeli te osoby odrzucą spadek, a Pani mąż w chwili śmierci nie miał już dziadków, to spadek przejdzie na jego pasierba i on też powinien wówczas spadek odrzucić. Tak więc aktualnie pasierb powinien oczekiwać ewentualnego wezwania od sądu, ponieważ w kolejce do dziedziczenia jest ostatni. Dopiero jeżeli bliższa rodzina Pani męża spadek odrzuci, to tak samo powinien postąpić jego pasierb.