Mamy 6882 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Czy można wpłacić mniejszą zaliczkę na podatek PIT-5?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 17.05.2017

Mam pytanie odnośnie dokonania wpłaty zaliczki na podatek PIT-5 od prowadzonej działalności gospodarczej. Ze względu na sprzedaż pojazdu w miesiącu listopadzie i przekroczeniu I progu podatkowego wychodzi znaczna wartość zaliczki do uregulowania. Ponieważ PIT roczny rozliczam wraz z małżonką, która nie ma dochodów, nasz podatek nie przekroczy 18% progu podatkowego. Czy w związku z powyższym mogę bez konsekwencji wpłacić mniejszą wartość zaliczkową, jeżeli potrafię wyliczyć, że wpłacenie pełnej kwoty i tak będzie podlegało zwrotowi, czy muszę wpłacić pełną kwotę? A może istnieje jeszcze jakaś możliwość w tej sytuacji?

Aleksander Słysz

W opisanej sytuacji nie może Pan samodzielnie postanowić o zmniejszeniu zaliczki na podatek dochodowy, mimo że jest on rozliczany w okresach rocznych, to jednak całokształt przepisów bezwzględnie zobowiązuje Pana do zapłaty zaliczki w prawidłowej wysokości – jej zaniżenie spowodować może konsekwencje karnoskarbowe.

 

Ustawodawca przewidział jednak w art. 22 § 2a Ordynacji podatkowej odpowiednią procedurę, którą może Pan wszcząć, składając wniosek, a która w efekcie może doprowadzić do ograniczenia wysokości zaliczki. Zgodnie z przywołanym przepisem „organ podatkowy, na wniosek podatnika, ogranicza pobór zaliczek na podatek, jeżeli podatnik uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu lub zysku przewidywanego na dany rok podatkowy”.

 

Ciężar uprawdopodobnienia spoczywa tu na Panu, jak wynika z orzecznictwa: „dkładając wniosek o ograniczenie poboru zaliczek podatnik jest inicjatorem tego postępowania, co wymaga jego szczególnego zaangażowania, gdyż to on posiada wiedzę co do okoliczności, które mogą uprawdopodobnić, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego za dany rok” (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 kwietnia 2016 r., sygn. akt I SA/Gd 65/16).

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - osiem =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Progi podatkowe

Czy mogę wybrać sposób opodatkowania, jak to robią przedsiębiorcy? Pracuję na podstawie umowy o pracę, jestem jedynym żywicielem rodziny, mam dzieci. Moje wynagrodzenie spowodowało wejście w drugi próg podatkowy (32%). Uważam, że system progów podatkowych jest niesprawiedliwy. Czy mogę wybrać podatek liniowy? Czy równoległe założenie działalności gospodarczej pomoże mi w płaceniu niższych podatków? Z umowy o pracę nie mogę zrezygnować.

 

Podatek od sprzedaży monety kolekcjonerskiej i domeny internetowej przez osobę fizyczną

Mam dwa pytania. Pierwsze: Jaki podatek należy odprowadzić od sprzedaży monety kolekcjonerskiej (złotej lub srebrnej), jeśli ma wartość powyżej 1000 zł, posiadam ją dłużej niż pół roku, jestem osobą fizyczną, jest to sporadyczna sprzedaż, a nabywcą jest osoba fizyczna lub prawna z Polski, kraju UE lub z Rosji? Drugie: Jakie podatki odprowadzić od sprzedaży domeny internetowej, jeśli sprzedawcą była osoba fizyczna, domenę zarejestrowano w 2007 r., a kupiła ją firma z Francji?

Zmiana wartości budynku po amortyzacji

Przyjąłem budynek wyceniony wg stawek urzędowych, a po amortyzacji poprosiłem o wycenę biegłego rzeczoznawcę. Czy mogę zmienić teraz wartość budynku oraz wartość amortyzacji?

wizytówka Szukamy prawników »