Mamy 7223 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Wpisanie syna jako współwłaściciela mieszkania

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 08.05.2017

Kupujemy mieszkanie na mojego partnera. Chciałabym jednak zabezpieczyć też przyszłość mojego syna. Czy można wpisać drugą osobę jako współwłaściciela mieszkania – tzn. mojego syna, skoro on nie dokłada się do zakupu? Jakie są podstawy prawne takiej operacji?

Aleksander Słysz

Nie wiem, co znaczy „kupujemy mieszkanie na mojego partnera”, prawo nie przewiduje takiego trybu. Możliwe jest np. obdarowanie partnera czy to środkami pieniężnymi, by samodzielnie dokonał zakupu, czy też udziałem w nieruchomości nabytym z własnych środków – nie są to jednak operacje neutralne podatkowo dla obdarowanego. Partner sam może oczywiście nabyć mieszkanie ze środków pochodzących ze sprzedaży innego mieszkania, realizując np. własny cel mieszkaniowy i korzystając ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku od towarów i usług.

 

Analogicznie ma się sprawa Pani syna, może stać się współwłaścicielem, ale dzieje się to na skutek czy też w związku z jakąś czynnością prawną rozporządzającą, np. darowizną udziału w nieruchomości przez jej właściciela (tu syn jako podatnik podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia w drodze darowizny musiałby zapłacić podatek, więc sytuacja jest podobna jak przy spadku), czy też na skutek nabycia odpłatnego, tj. syn kupuje udział od właściciela obecnego bądź odkupuje od Pani partnera (ten zaś wtedy osiągnie przychód podlegający opodatkowaniu w tym zakresie).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus IX =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Podatek od hodowli egzotycznych zwięrząt

Nabyłam samiczkę i samczyka pewnego egzotycznego gatunku jeża i chciałabym, kiedy dochowam się potomstwa, sprzedawać te zwierzątka indywidualnym klientom. Okres przetrzymywania takiego gryzonia od urodzenia do oddania nabywcy to ponad 2 miesiące (ok. 9 tyg.). Bardzo mi zależy, żeby to była legalna hodowla. Stąd moje pytanie: czy spełniam przesłanki do zakwalifikowania takiej hodowli do działalności rolniczej? Jeśli będzie to działalność rolnicza, jaki podatek muszę płacić od przychodów z takiej działalności? Czy żeby opłacać podatek rolny muszę posiadać ziemię rolną? Do hodowli tych zwierząt nie potrzeba ziemi – wystarczy wyodrębnione pomieszczenie w mieszkaniu.

Praca na stałe w Irlandii i zlecenie od firmy amerykańskiej – kwestia podatków

Pracuję w Irlandii na umowę o pracę (jestem rezydentem podatkowym), jednocześnie chciałabym przyjąć zlecenie związane z doradztwem od pewnej firmy amerykańskiej, która wymaga, abym sama rozliczyła się z fiskusem. Ze względu na wysokość podatków wolałabym otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce i rozliczać się liniowo. Mam kilka pytań: 1. Czy mogę w Polsce rozliczać się ze współpracy z amerykańską firmą? 2. Czy musiałabym określić polski adres prowadzenia działalności i czy to miałoby wpływ na moją sytuację podatkową (mimo że w Irlandii spędziłam więcej niż 183 dni w roku)? 3. Czy prowadząc działalność w Polsce, także musiałabym opłacać ZUS, skoro jestem rezydentem irlandzkim? 4. Czy prowadząc jednoosobową działalność, mogę korzystać z bankowego rachunku osobistego i nie posiadać pieczątki firmowej? 5. Gdy kiedyś prowadziłam działalność, nie musiałam płacić podatku VAT, ponieważ jako informatyk nie miałam takiego obowiązku – czy w obecnej sytuacji będzie tak samo?

Umowa o dzieło z licencjonowaniem – podatki

Dla pewnej firmy mam wykonać zlecenie na podstawie umowy o dzieło z licencjonowaniem. Otrzymam za to wynagrodzenie w wysokości 15 tys. zł. Jak powinienem później rozliczyć się z tej umowy? Czy będę mógł skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu? Jak podzielić ten dochód pomiędzy umowę o dzieło a opłatę licencyjną? Jakie podatki mnie dotyczą? Czy na rozliczenie wpłynie fakt, że w tym roku dostanę zaliczkę, a w przyszłym resztę wynagrodzenia?
wizytówka Szukamy prawników »