Czy można jeździć smartem bez prawa jazdy?

• Data: 20-03-2024 • Autor: Paula Dąbrowska

Mam 25 lat i kartę motorowerową. Czy mogę jeździć smartem bez prawa jazdy?

Czy można jeździć smartem bez prawa jazdy?

Do kierowania jakimi pojazdami jest potrzebne prawo jazdy kategorii AM?

Omawianą kwestię reguluje art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami, gdzie wskazano, że prawo jazdy kategorii AM (tj. dawna karta motorowerowa, która podlega odpłatnej wymianie na prawo jazdy kategorii AM, bez konieczności podchodzenia do egzaminu) potrzebne jest w przypadku kierowania:

a) motorowerem,

b) czterokołowcem lekkim.

Prawo jazdy kategorii B1

Prawo jazdy kategorii B1 potrzebne jest w przypadku kierowania:

a) czterokołowcem,

b) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Jakim pojazdem jest czterokołowiec a jakim czterokołowiec lekki?

Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 42b ustawy o Prawo o ruchu drogowym „czterokołowiec” to „pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:

a) w przypadku przewozu rzeczy 550 kg,

b) w przypadku przewozu osób 400 kg”.

Natomiast zgodnie z pkt 42c) „czterokołowiec lekki” to „czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h”.

Kierowanie pojazdem samochodowym którego masa przekracza 350 kg a możliwa prędkość jazdy 45 km/h

Z powyższego wynika, że pojazd samochodowy, którego masa własna będzie przekraczała 350 kg a możliwa prędkość jazdy 45 km/h, będzie zakwalifikowany jako „czterokołowiec”, a nie „czterokołowiec lekki”, dlatego też w tym przypadku konieczne będzie posiadanie uprawnień w kategorii B1. Gdyby zatem pojazd samochodowy, którego pytanie dotyczy, nie przekraczał powyższych parametrów to możliwe byłoby kierowanie nim na podstawie prawa jazdy kategorii AM.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1: Dostawy na terenie osiedla

Pan Marek prowadzi małą firmę cateringową, która specjalizuje się w dostarczaniu świeżych posiłków na terenie dużego osiedla mieszkaniowego. Zdecydował się na zakup kilku czterokołowców lekkich, które są idealne do poruszania się po wąskich uliczkach i ścieżkach osiedla. Pojazdy te, dzięki swoim niewielkim rozmiarom i ograniczeniu prędkości do 45 km/h, mogą być kierowane przez pracowników posiadających prawo jazdy kategorii AM, co ułatwia rekrutację i szkolenie nowych dostawców.

Przykład 2: Pasjonat małych pojazdów

Tomasz od zawsze był pasjonatem motoryzacji, szczególnie interesując się mniejszymi pojazdami. Po osiągnięciu odpowiedniego wieku, zdecydował się na zdobycie prawa jazdy kategorii AM, co pozwoliło mu na legalne kierowanie czterokołowcem lekkim. Tomasz wykorzystuje swój pojazd do codziennych przejażdżek po okolicy, ciesząc się możliwością eksplorowania miejsc, do których trudniej dotrzeć większym samochodem. Jego czterokołowiec lekki, ograniczony do prędkości 45 km/h, jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto ceni sobie spokojne i bezpieczne podróżowanie zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Podsumowanie

Prawo jazdy kategorii AM otwiera drzwi do świata mniejszych pojazdów, takich jak motorowery i czterokołowce lekkie, oferując mobilność i niezależność w różnorodnych sytuacjach życiowych. Od młodzieży dojeżdżającej do szkoły, przez firmy dostarczające posiłki na osiedlach, aż po pasjonatów motoryzacji ceniących sobie mniejsze pojazdy – posiadanie takiego uprawnienia znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie i pozwala na cieszenie się swobodą podróżowania.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady dotyczącej prawa jazdy kategorii AM lub masz wątpliwości związane z przepisami ruchu drogowego? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online! Oferujemy również pomoc w przygotowaniu wszelkich niezbędnych pism związanych z kierowaniem pojazdami. Zapewniamy szybką i profesjonalną obsługę. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami - Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151
2. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602