Czy mogę zrzec się opieki nad babcią?

• Autor: Eliza Rumowska

Czy można zrzec się opieki na babką, która całe życie była potworem i psychicznie znęcała się na moją nieżyjącą już matką (swoją synową)? Ja nie mam i nie chcę mieć z nią nic wspólnego. Babka jest teraz osobą zależną i zajmuje się nią ojciec i opiekunka przychodząca 2 razy w tygodniu. Ojciec nie jest już ani młody, ani zdrowy. Czy w przypadku jego śmierci mogę nie być osobą odpowiedzialną za babkę i wnioskować, by zabrali ją do domu opieki. Niestety jestem jedyną wnuczką i ostatnią krewną obok mojego ojca i obawiam się, że MOPS będzie mnie nękał i tym obarczy. Czy muszę zastrzec to sobie notarialnie na piśmie, że się tego wyrzekam, by się zabezpieczyć?

Czy mogę zrzec się opieki nad babcią?

Fot. Fotolia

Zrzeczenie się opieki wobec babci

Nie musi Pani zrzekać się opieki wobec babci – bo z mocy prawa nie jest Pani do niej zobowiązana ani uprawniona, chyba że przyjmie ją Pani dobrowolnie przy ubezwłasnowolnieniu babci jako jej opiekun prawny. Często mylnie jest interpretowany przez OPS-y i inne placówki opiekuńczo-medyczne obowiązek alimentacyjny.

Owszem, choć ten obowiązek na Panią spadnie co do zasady, jak stanowi art. 129 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, to jednak istnieją w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przepisy pozwalające się przed nim bronić. Nawet jeżeli pozostanie jej Pani jedyną krewną, to Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje w art. 133, że tylko rodzice wobec niesamodzielnych dzieci są zobowiązani do alimentacji, a poza tym tylko ten z krewnych, który znajduje się w niedostatku ma prawo ubiegać się o alimenty od innych krewnych.

Ponadto w art. 1441 czytamy, że gdyby nawet pozostała Pani jako jedyna zobowiązana do alimentacji babci, to ma Pani prawo żądać uchylenia alimentów w oparciu o zasady współżycia społecznego. Wówczas jednak będzie Pani musiała dowieść istnienia całej tej sytuacji, która – jak to Pani określa – czyni babcię potworem.

Proszę więc w razie konieczności bronić się powyższymi regulacjami przed nałożeniem na Panią alimentacji, bo opieką nikt nie ma prawa Panią obarczać.