Czy mogę podpisać dokumenty spółki, przebywając na zwolnieniu lekarskim?

Jestem 3 tygodnie po operacji, przebywam na zwolnieniu lekarskim i teraz dostałem do podpisu dokumenty bilansowe spółki podpisane już przez dwóch członków zarządu. Czy powinienem złożyć swój podpis? Jestem prezesem zarządu spółki.

Czy mogę podpisać dokumenty spółki, przebywając na zwolnieniu lekarskim?

Fot. Fotolia

Wykonywanie pracy zarobkowej w czasie zwolnienia lekarskiego

Generalnie zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Jak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 5 kwietnia 2005r. (sygn. akt I UK 370/04) „przez pojęcie pracy zarobkowej należy rozumieć wszelką pracę mającą przynieść zarobek (dochód) bez względu na wymiar czasu tej pracy i jej charakter. Pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolnicza działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim”.

Podpisywanie dokumentów przez prezesa zarządu spółki przebywającego na L4 a możliwość utraty prawa do zasiłku chorobowego

Jednak Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 6 maja 2009r. (sygn. akt II UK 359/09) stwierdził, że czynności formalnoprawne podejmowane przez pracodawcę w związku z pełnioną funkcją, podejmowane w czasie zwolnienia lekarskiego, jeżeli mają charakter incydentalny, nie skutkują utratą prawa do zasiłku chorobowego.

Sąd podkreślił, ze w wykonywanie pracy zarobkowej w rozumieniu art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa polega na podjęciu działań stanowiących realizację obowiązków pracowniczych lub wynikających z innego stosunku prawnego obejmującego świadczenie pracy. Pracami takimi (w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej) będzie wykonywanie konkretnych czynności związanych wprost z działalnością gospodarczą, w tym nadzór nad zatrudnionymi pracownikami, obsługa klientów, przyjmowanie i wydawanie materiałów.

Słowem – incydentalne podpisanie dokumentów bilansowych (o ile zostały one przywiezione Panu do domu) nie jest naruszeniem przepisów o zakazie wykonywania pracy w czasie zwolnienia lekarskiego. W mojej opinii może Pan te dokumenty podpisać.