Czy mogę nie otrzymać nagrody jubileuszowej i odprawy przy przejściu na emeryturę?

Za kilka dni przechodzę na emeryturę. W moim zakładzie pracy obowiązuje regulamin wynagradzania. Miesiąc temu złożyłam u pracodawcy pismo o przyznanie nagrody jubileuszowej zgodnie z regulaminem wynagradzania. Czy pracodawca może odmówić mi tego świadczenia, tłumacząc to trudną sytuacją finansową? Do dnia dzisiejszego nie wypłacono tego świadczenia. W regulaminie tym też jest zapis o 3-miesięcznej odprawie emerytalnej, a pracodawca wypłacił mi właśnie 1-miesięczną, tłumacząc tak samo. Czy mogę nie otrzymać nagrody jubileuszowej i odprawy przy przejściu na emeryturę?

Czy mogę nie otrzymać nagrody jubileuszowej i odprawy przy przejściu na emeryturę?

Fot. Fotolia

Czy pracodawca ma obowiązek wypłaty nagrody jubileuszowej?

Nagroda jubileuszowa nie jest powszechnym uprawnieniem pracowników. Wynika albo z przepisów dotyczących pewnych grup zawodowych, albo tych pracowników, którym przyznano nagrodę w przepisach wewnętrznych obowiązujących u danego pracodawcy.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 21 maja 1991 r. (sygn. akt PZP 16/91, OSNCP 1992/1/10) pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie.

Roszczenie pracownika o zapłatę nagrody jubileuszowej

Jeśli pracodawca nie wypłaca nagrody jubileuszowej, której wypłata wynika z przepisów wewnętrznych – narusza prawo, a pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę tej nagrody. Nie ma tutaj znaczenia sytuacja finansowa pracodawcy, gdyż pracownik nie może ponosić odpowiedzialności za działalność pracodawcy w kwestii zarządzania finansami firmy.

Roszczenie pracownika o zapłatę nagrody jubileuszowej przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, kiedy stało się wymagalne, czyli od dnia spełnienia przez pracownika przesłanek do jej nabycia - z chwilą uzyskania odpowiedniego stażu pracy. Dlatego powinna Pani w pierwszej kolejności przesłać pracodawcy wezwanie do zapłaty zaległej nagrody (może Pani tez powiadomić PIP o niewypłaceniu nagrody), a jeśli pracodawca nadal jej nie wypłaci – wystąpić do sądu z pozwem o wypłatę nagrody.

Wysokość odprawy

Co do wysokości odprawy – przepisy prawa pracy przewidują odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Ale pracodawca może na mocy wewnętrznych uregulowań w firmie przyznać pracownikowi większe świadczenia niż te wynikające z prawa pracy. W Pani przypadku tak właśnie było. Gdy już pracodawca przyzna te wyższe świadczenia, nie może się z nich tak po prostu wycofać, argumentując to złą sytuacja finansową. Analogicznie do nagrody jubileuszowej – skoro przyznał pracownikom 3-miesieczną odprawę, taką właśnie powinien wypłacić.

I tutaj sytuacja ma się podobnie do nagrody jubileuszowej – powinna Pani wezwać pracodawcę do wypłaty całej odprawy, a jeśli tego nie zrobi, skierować sprawę do sądu pracy.