Czy dyrektor szkoły ma prawo zapoznać się z treścią skargi złożonej na niego?

Na dyrektora szkoły złożona została do kuratorium skarga pisemna. Czy dyrektor ma prawo zapoznać się z treścią tej skargi i na jakiej podstawie prawnej?

Czy dyrektor szkoły ma prawo zapoznać się z treścią skargi złożonej na niego?

Fot. Fotolia

Czy osoba na którą wpłynęła skarga ma prawo zapoznać się z pismem zawierającym skargę?

Co do zasady przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego (ani inne) nie przewidują, że osoba, na którą wpłynęła skarga, ma prawo zapoznać się z pismem zawierającym skargę. Osobę taką należy w toku postępowania wyjaśniającego zaznajomić ze stawianymi zarzutami, jednak nie musi to mieć formy udostępnienia pisma zawierającego skargę.

Jednakże zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej każdemu przysługuje, z zastrzeżeniem art. 5, prawo dostępu do informacji publicznej. W art. 6 ustawy został określony katalog informacji publicznych podlegających udostępnieniu, jednak nie jest to katalog zamknięty. Dodatkowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 6 grudnia 2007 r. (sygn. akt II SA/Go 595/07) uznał, iż „nieuprawnionym byłoby wyłączenie spośród dokumentów podlegających ujawnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej skarg, czy też petycji (…). W sytuacji, gdy w treści informacji publicznej zawarte są dane osobowe (lista zawiera nazwiska oraz miejsca zamieszkania osób, które listę podpisały), prawo skarżącej do informacji publicznej podlega ograniczeniu. Oznacza to, iż organ władający informacją publiczną w takiej sytuacji powinien dokonać oceny wniosku o udzielenie informacji publicznej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (…)”.

Udostępnienie skargi na wniosek dyrektora na którego została ona złożona

Tak więc jeśli dyrektor zawnioskuje o udostępnienie mu skargi na niego złożonej, to skarga taka powinna mu zostać udostępniona o ile jej udostępnienie nie narusza ustawy o ochronie danych osobowych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej dostęp do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o tajemnicy ustawowo chronionej oraz ze względu na prywatność osoby fizycznej.

Słowem – dyrektor ma prawo zostać zapoznany z treścią skargi (na przykład poprzez przedstawienie mu zawartych w niej zarzutów), ale jeśli chciałby zapoznać się bezpośrednio z pismem zawierającym skargę, może to zrobić jedynie w drodze dostępu do informacji publicznej, o ile nie zostanie przy tym naruszona ustawa o ochronie danych osobowych.