Mamy 6969 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Częściowa zapłata za fakturę a termin przedawnienia

• Opublikowane: 10.04.2017

Faktura sprzedaży towarów wystawiona 01.2015 dla firmy z Indonezji. Dostawa zrealizowana i potwierdzona. Termin zapłaty 01.05.2015.  Kontrahent zapłacił (po wielu monitach) częściowo – ok. 20% w 07.2016. Jaki jest termin przedawnienia tej faktury? Czy częściowa zapłata coś zmienia?

Pojęcie „przedawnienie faktury” nie jest pojęciem prawnym, wobec czego faktura jako taka nie może ulec przedawnieniu. Przedawnieniu może podlegać roszczenie wynikające z takiej faktury. Długość tego terminu jest zależna od typu zawartej przez Pana umowy. Dlatego, aby móc w pełni odpowiedzieć na Pana pytanie, potrzebowałbym trochę więcej informacji na temat tego, jaką umowę Pan zawarł – czy była to umowa o dzieło z dostarczeniem towaru do indonezyjskiego klienta, czy też umowa transportowa? Czy transport miał miejsce na terenie Polski, czy był to transport międzynarodowy?

 

Odnosząc się do samego przerwania biegu przedawnienia, należy wspomnieć o art. 123 § 1 pkt 2 Kodeksu cywilnego. Stwierdzone tam zostało, że bieg przedawnienia przerywa się przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. Skutkiem przerwania biegu przedawnienia jest to, że po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo (art. 124 § 1). Odnosząc to do faktu dokonania częściowej wpłaty przez Pańskiego kontrahenta, trzeba odwołać się do rozważań Sądu Najwyższego. W wyroku z dnia 7 marca 2003 r. (sygn. akt I CKN 11/01) SN uznał, że „uznanie roszczenia w rozumieniu art. 123 § 1 pkt 2 k.c. występuje w każdym wypadku wyraźnego oświadczenia woli lub też innego jednoznacznego zachowania się dłużnika wobec wierzyciela, z którego wynika, że dłużnik uważa roszczenie za istniejące”. Tym samym dokonanie takowej wpłaty jak najbardziej uznaje się za takowe zachowanie. Po dodatkowych informacjach uzupełnię poradę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 - dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Wypłata z zysku dla właścicieli a umorzenie udziałów

Czy istnieje możliwość wyprowadzenia zysku z firmy i uniknięcia podwójnego opodatkowania (podatek CIT i PIT)? Słyszeliśmy, że, mimo likwidacji od 01.01.2011 r. możliwości dokonania tego na zasadzie umorzenia dobrowolnego udziałów, dalej jest taka możliwość, z tym że należy tego dokonać w określony sposób.

Firma zagraniczna prowadząca sprzedaż na polskim portalu a rachunek bankowy w Polsce

Moja firma jest zarejestrowana w Anglii, tu jest też jej siedziba. Firma prowadzi sprzedaż przez internet, także na polskim  allegro . Chciałbym założyć polski rachunek bankowy, by nie wzbudzać podejrzeń kupujących. Czy mogę założyć takie konto bez konieczności rejestrowania firmy w Polsce lub zakładania jej oddziału na terytorium kraju? Pieniądze z konta byłyby wysyłane do Anglii, na oficjalne konto firmowe. Jak wyglądałaby kwestia podatku VAT?

Odmowa udzielenia kredytu dla firmy

Nasza firma miała debet na koncie, który nie został przedłużony. Zaproponowaliśmy zamianę tego debetu na kredyt. Opiekun banku, odpowiedzialny za kontakty z naszą firmą, zapewniał nas, że bank nie będzie robił żadnych problemów. Wypełniliśmy też stosowne wnioski o zamianę debetu na kredyt. Potem się okazało, że wniosek gdzieś zaginął, i zgłosiła się do nas firma windykacyjna z wezwaniem do zapłaty. Bank stwierdził, że wszystkie terminy niestety już minęły i że możemy jedynie dogadywać się z firmą windykacyjną. Jestem oburzona takim zachowaniem banku, zwłaszcza że dopełniliśmy wszystkich formalności, natomiast to bank zgubił nasz wniosek. Czy odmowa udzielenia kredytu przez bank była więc zgodna z prawem?

wizytówka Szukamy prawników »