Cofnięcie wniosku o ściganie

• Autor: Monika Cieszyńska

Złożyłam na Policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez mojego brata (który wyzywał mnie i mi groził). Prokurator wniósł o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy za popełnienie przestępstwa z art. 190 § 1 Kodeksu karnego, dostaliśmy wezwanie na rozprawę, która ma się odbyć za dwa tygodnie. Doszliśmy jednak sami do porozumienia. Czy mogę wycofać wniosek o ściganie brata?

Cofnięcie wniosku o ściganie

Oskarżenie o popełnienie przestępstwa groźby karalnej

Pani brat został oskarżony o popełnienie przestępstwa groźby karalnej. Przestępstwo to – zgodnie z art. 190 § 2 Kodeksu karnego (w skrócie: K.k.) w związku z art. 12 § 1 Kodeksu postępowania karnego (w skrócie: K.p.k.) – ścigane jest z oskarżenia publicznego na wniosek pokrzywdzonego. Oznacza to, że organy ścigania nie mogą wszcząć i prowadzić postępowania karnego przeciwko podejrzanemu o popełnienie groźby karalnej, jeśli wniosku o ściganie nie złoży sam pokrzywdzony. Jednakże od chwili złożenia wniosku już dalej postępowanie toczy się z urzędu, a więc niezależnie od woli pokrzywdzonego.

Czy można cofnąć wniosek o ściganie?

Wniosek o ściganie może zostać cofnięty. Jednak aby cofnięcie było skuteczne, musi ono nastąpić we właściwym czasie oraz za zgodą prokuratora bądź sądu. I tak: w postępowaniu przygotowawczym (a więc jeszcze przed wpłynięciem aktu oskarżenia) wniosek można cofnąć w każdym czasie, ale na cofnięcie musi zgodzić się prokurator; natomiast po wpłynięciu aktu oskarżenia do sądu cofnięcie może nastąpić za zgodą sądu, ale tylko do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej, czyli do momentu odczytania aktu oskarżenia.

Zgodnie z art. 385 § 1 K.p.k. „przewód sądowy rozpoczyna się od odczytania przez oskarżyciela aktu oskarżenia".

Oświadczenie o cofnięciu wniosku może zostać złożone na piśmie lub ustnie do protokołu. Oświadczenie o cofnięciu musi być jednoznaczne.

Oświadczenie o cofnięciu wniosku o ściganie

W treści pytania wskazała Pani, że akt oskarżenia przeciwko Pani bratu wpłynął już do sądu wraz z wnioskiem o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy. Tym samym zastosowanie znajdzie zasada, według której wniosek o ściganie może zostać cofnięty za zgodą sądu do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej.

Niestety bez znajomości akt sądowych nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy Pani ewentualne oświadczenie o cofnięciu wniosku o ściganie nie będzie spóźnione (prawdopodobnie termin jeszcze nie minął). Niemniej proszę spróbować niezwłocznie złożyć takie oświadczenie, jeśli będzie ono spóźnione – to sąd po prostu je odrzuci.

W przedmiotowym oświadczeniu proszę po prostu wnieść o wyrażenie zgody na cofnięcie wniosku o ściganie oraz przedstawić sądowi okoliczności, które spowodowały zmianę Pani stanowiska. W piśmie proszę powołać się na sygnaturę akt, pod którą toczy się postępowanie karne przeciwko Pani bratu.