Mamy 6882 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Choroba na końcu drogi zawodowej

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 16.05.2017

Pracuję w jednym zakładzie od 16.09.1999 roku. Na końcu drogi zawodowej dopadła mnie poważna choroba. Od 182 dni jestem na zwolnieniu chorobowym. Od 11 maja staram się o świadczenie rehabilitacyjne. 4 grudnia osiągnę wiek emerytalny. Czy po 90 dniach świadczenia rehabilitacyjnego zakład pracy może mnie zwolnić? Czy związku z tym będzie należała mi się odprawa?

Marek Gola

Zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

 

Komentowany przepis nie pozwala pracodawcy na wręczenie wypowiedzenia pracownikowi, który znajduje się w okresie ochrony przedemerytalnej.

 

Jednakże zgodnie z art. 53 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

 

  • dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

 

Przepis art. 53 zezwala na rozwiązanie z pracownikiem umowy o prace bez wypowiedzenia, a więc niejako wyłącza ochronę przedemerytalną, gdyż nie dochodzi do wypowiedzenia stosunku pracy.

 

Słowem – jeśli Pani choroba przedłuży się, to pracodawca po upływie 3. miesiąca świadczenia rehabilitacyjnego będzie mógł rozwiązać z Panią umowę o pracę. Z tytułu rozwiązania umowy o prace na podstawie art. 53 pracownikowi nie przysługuje odprawa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + 3 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Wypowiedzenie dla radnego

Czy mogę wypowiedzieć pracę komuś będącemu na emeryturze, z którym wiąże mnie umowa na czas określony? Przewiduje ona dwutygodniowe wypowiedzenie. Osoba ta jest radnym gminy. Czy muszę pytać o zgodę radę gminy?

Czy przebywanie na zwolnieniu po wypadku w pracy chroni nauczyciela przed wypowiedzeniem?

Jestem nauczycielem wychowania fizycznego. Podczas lekcji skręciłem kostkę i złamałem palec, co zostało zakwalifikowane jako wypadek w pracy. Wciąż przebywam na zwolnieniu. W naszej szkole planowana jest reorganizacja i zwolnienia, w tym jednego nauczyciela mojego przedmiotu. Czy wypadek, któremu uległem, chroni mnie przed wypowiedzeniem?

Zagarnięcie mienia

Zostałem zwolniony dyscyplinarnie z powodu zagarnięcia mienia. Podpisałem pismo, w którym zobowiązałem się do pokrycia kosztów, które poniosła firma na skutek tej kradzieży. Minęły dwa tygodnie od tych zdarzeń. Czego powinienem się spodziewać?

 

wizytówka Szukamy prawników »