Mieszkam w Niemczech i wynajmuje mieszkanie w Polsce

Od początku 2012 r. mieszkam i pracuję w Niemczech, tu płacę podatki. W Polsce otrzymam jeszcze premię ze starej pracy oraz będę miała dochody z najmu mojego mieszkania. Czy powinnam w tej sytuacji uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej w Niemczech? Jak i gdzie się będę rozliczać? Czy dochody z najmu od 2013 r. będę opodatkowywać wyłącznie w Polsce? Jakie podatki wiążą się ze sprzedażą innej mojej nieruchomości położonej w Polsce?

Mieszkam w Niemczech i wynajmuje mieszkanie w Polsce

Uzyskanie certyfikatu rezydencji

W opisanej sytuacji niezbędne będzie prawidłowe ustalenie Pani obowiązku podatkowego w Polsce (a co za tym idzie – tzw. rezydencji podatkowej, w tym przypadku wiąże się to z uzyskaniem certyfikatu rezydencji).

W Polsce kryteria pozwalające na zdefiniowanie rezydencji podatkowej zawarte są w art. 3 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm). Zgodnie z tym przepisem „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

Rezydencja podatkowa osoby przebywającej w Niemczech

Z uwagi na to, że od 1 stycznia 2012 r. mieszka (a więc zgaduję, że również przebywa) Pani w Niemczech dłużej niż 183 dni – decydujące znaczenie dla ustalenia Pani rezydencji będzie miał ośrodek interesów życiowych, czyli, w uproszczeniu, czy posiada Pani w Polsce rodzinę (męża, dzieci); czy wyjechała Pani tylko czasowo i zamierza tu wrócić; ewentualnie inne aspekty świadczące o tym, że Pani życie faktycznie koncentruje się w Polsce. Jeżeli wyjechała Pani na stałe, Pani życie rodzinne i zawodowe koncentruje się w Niemczech – Pani rezydencja podatkowa będzie niemiecka.

W takiej sytuacji w uproszczeniu sytuacja będzie wyglądała następująco:

  • w Polsce podlegała będzie Pani opodatkowaniu wyłącznie z dochodów uzyskanych na terytorium Polski (ograniczony obowiązek podatkowy) – czyli z pracy w Polsce, z najmu nieruchomości położonej w Polsce;
  • w Niemczech (najprawdopodobniej) obejmie Panią nieograniczony obowiązek podatkowy (będzie Pani podlegać opodatkowaniu z całości swoich dochodów); w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania zastosuje Pani metodę wskazaną w umowie międzynarodowej.

W Polsce powinna Pani zmienić miejsce zamieszkania dla celów podatkowych – druk ZAP-3.

W Niemczech dobrze byłoby uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej.

Dla rozliczenia w Polsce certyfikat rezydencji nie będzie miał większego znaczenia – rozliczy Pani w Polsce dochody na PIT-36 (łącznie).

Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku

Zgodnie z art. 24 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. „w przypadku osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Republice Federalnej Niemiec, podatek będzie ustalany w taki sposób, że dochód uzyskiwany w Rzeczypospolitej Polskiej lub mienie położone w Rzeczypospolitej Polskiej, które zgodnie z umową może podlegać opodatkowaniu w Rzeczypospolitej Polskiej, podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru podatku niemieckiego; z zastrzeżeniem że państwo niemieckie może uwzględnić dochód i majątek wyłączony z opodatkowania niemieckiego przy ustalaniu stawki podatku od pozostałego dochodu i majątku (tzw. metoda wyłączenia z progresją)”.

Zasady opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości będą zależały od daty jej nabycia (przepisy zmieniały się w ostatnich latach) – proszę więc o uzupełnienie tej informacji.

Reasumując – zakładając, że jest Pani niemiecką rezydentką podatkową:

  1. w Polsce złoży Pani PIT-36 wykazując wyłącznie dochody polskie (umowa o pracę, najem),
  2. w Niemczech najprawdopodobniej (w zależności od przepisów krajowych) wykaże Pani całość dochodów z tym, że dochody polskie będą potrzebne wyłącznie „informacyjnie”, ewentualnie wpłyną na stawkę podatkową stosowaną do dochodów niemieckich,
  3. rezydencję najlepiej zmienić formalnie (w Polsce – ZAP-3, w Niemczech – certyfikat rezydencji),
  4. dochody ze sprzedaży nieruchomości objaśnię po uzyskaniu informacji o dacie jej nabycia.