.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Mieszkam w Niemczech i wynajmuje mieszkanie w Polsce

Od początku 2012 r. mieszkam i pracuję w Niemczech, tu płacę podatki. W Polsce otrzymam jeszcze premię ze starej pracy oraz będę miała dochody z najmu mojego mieszkania. Czy powinnam w tej sytuacji uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej w Niemczech? Jak i gdzie się będę rozliczać? Czy dochody z najmu od 2013 r. będę opodatkowywać wyłącznie w Polsce? Jakie podatki wiążą się ze sprzedażą innej mojej nieruchomości położonej w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Mieszkam w Niemczech i wynajmuje mieszkanie w Polsce

Uzyskanie certyfikatu rezydencji

W opisanej sytuacji niezbędne będzie prawidłowe ustalenie Pani obowiązku podatkowego w Polsce (a co za tym idzie – tzw. rezydencji podatkowej, w tym przypadku wiąże się to z uzyskaniem certyfikatu rezydencji).

 

W Polsce kryteria pozwalające na zdefiniowanie rezydencji podatkowej zawarte są w art. 3 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm). Zgodnie z tym przepisem „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

Rezydencja podatkowa osoby przebywającej w Niemczech

Z uwagi na to, że od 1 stycznia 2012 r. mieszka (a więc zgaduję, że również przebywa) Pani w Niemczech dłużej niż 183 dni – decydujące znaczenie dla ustalenia Pani rezydencji będzie miał ośrodek interesów życiowych, czyli, w uproszczeniu, czy posiada Pani w Polsce rodzinę (męża, dzieci); czy wyjechała Pani tylko czasowo i zamierza tu wrócić; ewentualnie inne aspekty świadczące o tym, że Pani życie faktycznie koncentruje się w Polsce. Jeżeli wyjechała Pani na stałe, Pani życie rodzinne i zawodowe koncentruje się w Niemczech – Pani rezydencja podatkowa będzie niemiecka.

 

W takiej sytuacji w uproszczeniu sytuacja będzie wyglądała następująco:

 

  • w Polsce podlegała będzie Pani opodatkowaniu wyłącznie z dochodów uzyskanych na terytorium Polski (ograniczony obowiązek podatkowy) – czyli z pracy w Polsce, z najmu nieruchomości położonej w Polsce;
  • w Niemczech (najprawdopodobniej) obejmie Panią nieograniczony obowiązek podatkowy (będzie Pani podlegać opodatkowaniu z całości swoich dochodów); w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania zastosuje Pani metodę wskazaną w umowie międzynarodowej.

 

W Polsce powinna Pani zmienić miejsce zamieszkania dla celów podatkowych – druk ZAP-3.

 

W Niemczech dobrze byłoby uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej.

 

Dla rozliczenia w Polsce certyfikat rezydencji nie będzie miał większego znaczenia – rozliczy Pani w Polsce dochody na PIT-36 (łącznie).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku

Zgodnie z art. 24 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. „w przypadku osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Republice Federalnej Niemiec, podatek będzie ustalany w taki sposób, że dochód uzyskiwany w Rzeczypospolitej Polskiej lub mienie położone w Rzeczypospolitej Polskiej, które zgodnie z umową może podlegać opodatkowaniu w Rzeczypospolitej Polskiej, podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru podatku niemieckiego; z zastrzeżeniem że państwo niemieckie może uwzględnić dochód i majątek wyłączony z opodatkowania niemieckiego przy ustalaniu stawki podatku od pozostałego dochodu i majątku (tzw. metoda wyłączenia z progresją)”.

 

Zasady opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości będą zależały od daty jej nabycia (przepisy zmieniały się w ostatnich latach) – proszę więc o uzupełnienie tej informacji.

 

Reasumując – zakładając, że jest Pani niemiecką rezydentką podatkową:

 

  1. w Polsce złoży Pani PIT-36 wykazując wyłącznie dochody polskie (umowa o pracę, najem),
  2. w Niemczech najprawdopodobniej (w zależności od przepisów krajowych) wykaże Pani całość dochodów z tym, że dochody polskie będą potrzebne wyłącznie „informacyjnie”, ewentualnie wpłyną na stawkę podatkową stosowaną do dochodów niemieckich,
  3. rezydencję najlepiej zmienić formalnie (w Polsce – ZAP-3, w Niemczech – certyfikat rezydencji),
  4. dochody ze sprzedaży nieruchomości objaśnię po uzyskaniu informacji o dacie jej nabycia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Elżbieta Jędruczyk

Doradca podatkowy (nr 10073), obecnie doktorantka na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w księgowości, uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (certyfikat Ministerstwa Finansów nr 4683/2003) i prowadzi własne biuro rachunkowe. Doradza w sprawach z zakresu opodatkowania międzynarodowego, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz weryfikacji prowadzonej księgowości. Porad prawnych udziela także w języku angielskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu