Mamy 7223 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Całkowite przejście na emeryturę

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 11.05.2017

jestem rocznik 53, pracuję i pobieram emeryturę. W 2017 chcę przejść już na emeryturę całkowicie i nie wiem, jak nie stracić na kwocie emerytury. Czy dać ją jeszcze raz do przeliczenia? Pracuję 45 lat.

Izabela Nowacka-Marzeion

Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwaną dalej ustawą emerytalną, osoba urodzona po 1948 r., która ma przyznaną tzw. wcześniejszą emeryturę, może po osiągnięciu określonego dla jej daty urodzenia wieku emerytalnego złożyć wniosek o emeryturę przysługującą na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy emerytalnej. Może, ale nie musi.

 

W dniu 1 stycznia 2013 r. wszedł w życie art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewidujący mechanizm obniżenia podstawy obliczenia emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obliczanej według formuły zdefiniowanej składki obowiązującej osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych wcześniej niektórych emerytur.


Chodzi o pobrane wcześniej:

 

  • emerytury częściowe,
  • pobrane wcześniej przez ubezpieczonych urodzonych po dniu  31 grudnia 1948 r. emerytury wcześniejsze z tytułu dłuższego okresu podlegania ubezpieczeniu lub całkowitej niezdolności do pracy,
  • emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej albo co najmniej 5 lat pracy górniczej pod ziemią,
  • emerytury kolejowe oraz emerytury górnicze w obniżonym wieku lub bez względu na wiek,
  • emerytury nauczycielskie bez względu na wiek.


Jeśli soby, które pobierały wcześniej powyższe świadczenia, zdecydują się po osiągnięciu tzw. podstawowego wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (do końca 2012 r. – 60 lat kobieta i 65 lat – mężczyzna) na złożenie wniosku o emeryturę obliczaną według formuły zdefiniowanej składki np. w okolicznościach wskazanych w art. 55 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (kontynuowanie ubezpieczenia emerytalnego i rentowych po osiągnięciu wieku emerytalnego), to podstawa wymiaru świadczenia, którą w tym przypadku stanowi kwota składek zaewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS-ie oraz kapitału początkowego z uwzględnieniem okresowej waloryzacji tak rozumianego wkładu zostanie pomniejszona o sumę wcześniej wypłaconych świadczeń emerytalnych.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

 

Jednak osoba, której przyznano emeryturę z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, nie traci prawa do wcześniej przyznanej emerytury. Nie traci też prawa do przeliczania wysokości wcześniejszej emerytury, zgodnie z zasadami określonymi w art. 108–112 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Pobierać może wyższe z przysługujących świadczeń.

 

Do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego ustawowego może Pani przeliczyć emeryturę po staremu, doliczając okresy pracy. To może Pani zrobić, aby nie stracić okresów zatrudnienia. Albo złożyć wniosek o emeryturę po osiągnięciu wieku. Jeśli byłaby niższa, może Pani cofnąć wniosek w ciągu 30 dni od wydania Pani decyzji i pozostać przy starym świadczeniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus VIII =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Ile można dorobić na emeryturze w ciągu miesiąca?

Moja prawdopodobna emerytura to netto 3365 zł. Ile netto mogę maksymalnie dorobić na emeryturze w ciągu miesiąca?

Emerytura polska dla obywatela niemieckiego

Mój partner nabędzie wkrótce prawo do wcześniejszej emerytury w Niemczech. Wyjechał z Polski niecałe 20 lat temu, wcześniej wiele lat tu pracował. Ma obywatelstwo niemieckie. Obecnie, by pobierać pełną emeryturę za okres pracy w Niemczech i w Polsce, musi tam mieszkać. Czy w tej sytuacji może zamieszkać w Polsce i pobierać emeryturę w takiej wysokości, w jakiej dostawałby ją w Niemczech?

Emerytura przelana na konto po śmierci babci

Moja babcia zmarła 27 lipca, a 10 sierpnia przelano emeryturę na jej konto bankowe, do którego mam dostęp. Ja z kolei dokonałam przelewu tej kwoty na rachunek mojej mamy. Po kilku dniach ZUS zwrócił się do banku o zwrot emerytury, a pracownicy banku zgłosili się do mnie z zapytaniem, czy mogłabym oddać przelane pieniądze. Co powinnam zrobić? Czy muszę zwrócić emeryturę? Co się stanie, jeśli tego nie zrobię?
wizytówka Szukamy prawników »