Całkowita niezdolność do pracy a rozwiązanie umowy o pracę

Od ponad 7 lat jestem pracownikiem, jednak od roku przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym, które właśnie skończyło się. Obecnie czekam na decyzję z ZUS. Posiadam orzeczenie lekarskie o całkowitej niezdolności do pracy. Czy teraz na podstawie orzeczenia mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia z zachowaniem prawa do odprawy? Jak mniej więcej ma brzmieć treść takiego rozwiązania umowy?

Całkowita niezdolność do pracy a rozwiązanie umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia ze względu na stan zdrowia

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w § 1 także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Niezdolność pracownika do wykonywania dotychczasowej pracy

Kwestię konsekwencji utraty przez pracownika zdolności do pracy reguluje oczywiście Kodeks pracy. Wskazuje on, iż pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do odpowiedniej pracy, jeśli pracownik stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, co zostało stwierdzone orzeczeniem lekarskim, a jednocześnie nie został on uznany za niezdolnego do pracy. Niezdolną do pracy jest zaś, w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Osobą całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy, zaś osobą częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Obowiązek taki ciąży na pracodawcy również wtedy, gdy u pracownika zostanie stwierdzone powstawanie objawów wskazujących na chorobę zawodową. Wówczas jednak, pracodawca ma obowiązek przeniesienia pracownika do pracy, która nie naraża go na działanie czynnika, który wywołał te objawy. Przeniesienie to ma miejsce na czas wskazany w orzeczeniu lekarskim, w którym rozpoznano objawy prowadzące do choroby zawodowej.

Czy uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy stanowi podstawę do rozwiązania przez pracownika stosunku pracy bez wypowiedzenia?

Jeśli Pani niezdolność do pracy nie wynika z choroby zawodowej – uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy nie stanowi podstawy do rozwiązania przez pracownika stosunku pracy bez wypowiedzenia.

W takiej sytuacji pozostaje jedynie porozumienie stron.

Jeśli pracodawca nie zgodzi się na porozumienie stron pozostaje Pani jedynie wypowiedzenie.

Nie ma określonego wzoru wypowiedzenia, czy propozycji porozumienia. Pismo takie musi zawierać datę i miejscowość jego sporządzenia, wskazanie pracownika i pracodawcy i propozycję pracownika rozwiązania stosunku pracy w dniu (…) z powodu (…) za porozumieniem stron. Jeśli pracodawca nie zgodzi się na takie porozumienie należy umieścić wzmiankę w piśmie, że w razie braku zgody pismo to należy traktować jako wypowiedzenie, którego termin upływa (…).

Odprawa rentowa

Jednocześnie nie wiem, do jakiej odprawy chce Pani mieć prawo. Jeśli przyznano Pani rentę – to owszem przysługuje Pani odprawa rentowa w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.