Brak zgody wspólnoty mieszkaniowej na zainstalowanie podzielników ciepła

Jestem właścicielką mieszkania w bloku ze wspólnotą mieszkaniową. Jestem w mniejszości, która nie wyraża zgody na zainstalowanie podzielników ciepła. Jestem gotowa odmówić instalacji takiego urządzenia. Czy mam szansę na skuteczne przeciwstawienie się woli większości? Co zrobić, jeśli zarządca będzie mnie chciał ukarać za odstępstwo dodatkowymi opłatami?

Zasady podejmowania decyzji we wspólnocie mieszkaniowej wskazują, że może dojść do sytuacji, iż zostanie podjęta uchwała ograniczająca prawa mniejszości także w zakresie decydowania o możliwości wyboru sposobu rozliczenia zużycia ciepła. Przedmiotowa kwestia była przedmiotem rozważań i rozstrzygnięć Sądu Najwyższego. W wyroku z dnia 7 maja 2004 r., sygn. akt III SK 37/04, stwierdzono, że „właściciel lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku wielorodzinnym nie może żądać zobowiązania przedsiębiorstwa energetyki cieplnej do zawarcia umowy o dostarczanie ciepła wyłącznie do jego lokalu”.

Lokal mieszkalny jako przedmiot Pani prawa własności jest wielorako powiązany z nieruchomością budynkową, tak elementami technicznymi i konstrukcyjnymi, jak i określonymi instytucjami prawnymi. W ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, która określa prawa i obowiązki właścicieli samodzielnych lokali mieszkalnych z ustanowioną odrębną własnością, a także zarząd nieruchomością wspólną, określono, że właścicielowi takiego lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej, którą stanowią, oprócz gruntu, części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (por. art. 3 ust. 1 i 2). Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania (por. art. 6).

Z kolei stosownie do ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne dostarczanie paliw lub energii odbywa się na podstawie umowy (art. 5 ust. 1). Umowę taką – zgodnie z art. 7 ust. 1 – przedsiębiorstwo energetyczne jest zobowiązane zawrzeć, „jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki dostarczania, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru”.

Według ustalonego stanu faktycznego sprawy umowę o dostarczanie ciepła do budynku, składającego się z lokali mieszkalnych (z ustanowioną ich odrębną własnością) i części wspólnych tego budynku, zawarła lub zawrze wspólnota mieszkaniowa, działająca ze skutkami bezpośrednio w sferze prawnej właścicieli lokali. Pani nie jest uprawnionym odbiorcą, bo lokal mieszkalny nie stanowi w pełni samodzielnej struktury, która mogłaby funkcjonować niezależnie od urządzeń wspólnych; w szczególności odpowiednie urządzenie pomiarowe (ciepłomierz w węźle cieplnym), które stanowi techniczną podstawę umownych rozliczeń z przedsiębiorstwem energetycznym, znajduje się poza lokalem wnioskodawczyni i nie jest przystosowane do pomiaru ciepła dostarczanego do lokalu wnioskodawczyni.

Wszystkie wskazane w sprawie ustawowe regulacje w zakresie uprawnień właściciela lokalu mieszkalnego są odpowiednie do wzajemnych zależności pomiędzy współwłaścicielami lokali znajdujących się w tym samym budynku. Ograniczenia uprawnień właściciela lokalu nie wykraczają poza niezbędny zakres ochrony spraw wspólnych dotyczących nieruchomości wspólnej.

Reasumując, nie ma prawnych możliwości, aby mniejszość właścicieli była rozliczana w odmienny sposób od większości.

Inną kwestię stanowi możliwość nałożenia na właścicieli „kar za odstępstwo od zasad ogółu”. Otóż takie rozwiązanie jest możliwe jedynie w razie podjęcia stosownej uchwały wspólnoty, która nie zostanie zaskarżona do sądu. Osobiście w praktyce spotkałem się z podobnymi rozwiązaniami. Sądy jednak różnie odnoszą się do takich „pomysłów”. Nie wypracowano jednolitego orzecznictwa w przedmiotowym zakresie. Konieczne więc będzie zaskarżenie uchwały wspólnoty i oczekiwanie na wyrok sądu.