Brak zapłaty za pracę na umowę-zlecenie

Pracowałam 3 miesiące w bistro-barze na umowę-zlecenie za 4 zł na godzinę, a do ręki 12 zł. Lecz za ostatni miesiąc w ogóle nie dostałam wypłaty, a przepracowałam prawie 200 godzin. W SMS-ach szef mnie wyśmiał i dodał, że i tak sprawy w sądzie nie wygram, bo splajtowali. Tyle tylko, że jego wspólnicy mają drugi bistro-bar. Byłam i tam, ale wspólnik odpowiedział, że nie ma pieniędzy i nie zapłaci. Ale co to mnie obchodzi jako byłego pracownika? Czy można tak długo nie wypłacać pensji? Wiem, że nie tylko mnie zalegają z wypłatami. Skontaktowałam się z byłymi pracownikami, m.in. z byłym menagerem, który jest w posiadaniu danych firmy z realnymi kwotami wypłat. Proszę o pomoc w odzyskaniu mojej zapłaty!

Skierowanie pozwu o zapłatę zaległego wynagrodzenia

Skoro były pracodawca nie chce Pani zapłacić, jedyne co mogę w tej chwili doradzić to dwie drogi postępowania. Przede wszystkim skierowanie pozwu o zapłatę zaległości do sądu i to na pewno należałoby zrobić jak najszybciej, bo potem pozwów takich pewnie będzie więcej.

Proszę znaleźć świadków, najlepiej 2, 3, którzy potwierdzą, że widywali Panią podczas pracy, tak aby sąd mógł ustalić, że rzeczywiście pracę Pani wykonywała. Jeśli bowiem nie ma Pani umowy na papierze, list obecności i tym podobnych dokumentów, to rzeczywiście może mieć Pani problem z udowodnieniem pracy, tym bardziej wysokości wynagrodzenia, a same Pani zeznania to może być dla sądu zbyt mało. Natomiast świadkowie będą tu bardzo pomocni, mogą to być Pani współpracownicy czy też klienci, którzy Panią często widywali. Współpracownicy pewnie znają wielkości wynagrodzeń, więc mogliby potwierdzić, że otrzymywała Pani 12 a nie 4 zł.

Ponadto taka wiadomość tekstowa jak SMS też może być dowodem w sprawie. Jeśli w niej żądała Pani 12 zł, a byli pracodawcy nie zaprzeczyli żądaniu takiej stawki.

Powiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy o problemach z odzyskaniem od pracodawcy zaległego wynagrodzenia za pracę

Druga rzecz, którą można zrobić, to posiłkować się pomocą Państwowej Inspekcji Pracy. Zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy ma ona prawa kontrolne w stosunku do pracodawców, można zatem napisać pismo do inspekcji, w którym opisze Pani dokładnie, co miało miejsce, albo po prostu pójść osobiście.

Zgodnie z treścią art. 33 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy w wyniku ustaleń dokonanych w toku kontroli właściwy inspektor pracy wydaje decyzje, o których mowa w art. 11 pkt 1-4 i pkt 6-7 oraz art. 11a – tu wyjaśnię, że zgodnie z art. 11 pkt 7 inspektor ma prawo nakazania pracodawcy wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę, a także innego świadczenia przysługującego pracownikowi; nakazy w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu. Inspektor pracy ma możliwość także wytaczania powództw o ustalenie stosunku pracy, a w mojej ocenie w Pani przypadku tak było – zastąpiono Pani umowę o pracę umową śmieciową, ale warunki do ustalenia umowy o pracę pewnie są. Może tego rodzaju działania ich po prostu wystraszą i skłonią do dobrowolnej zapłaty Pani wynagrodzenia.