Brak umowy przedwstępnej a zwrot zadatku

Chciałem kupić na kredyt samochód w komisie. Właściciel komisu zapewnił mnie o pomocy w uzyskaniu kredytu. Przelałem na jego konto 2000 zł, wpisując w tytule (zgodnie z zaleceniem właściciela komisu) „zadatek na zakup samochodu”. Po kilku dniach okazało się, że banki odmówiły udzielenia kredytu. Musiałem zrezygnować z zakupu i właściciel komisu zaakceptował tę sytuację. Niestety nie spisałem żadnej umowy przedwstępnej, a właściciel komisu nie oddał mi zadatku. Co mogę teraz zrobić?

Brak umowy przedwstępnej a zwrot zadatku

Możliwość odzyskania zadatku

Sytuacja nie jest prosta. Tym bardziej, że nie mamy żadnych pisemnych ustaleń.

Co do zasady zadatek nie podlega zwrotowi, ale tylko gdy od umowy odstępuje Pan jako kupujący.

Pan natomiast od umowy nie odstąpił. Zgodnie z tym co Pan napisał – właściciel komisu wyraził zgodę na rozwiązanie umowy.

A tu już mamy do czynienia z inną sytuacją. W przypadku rozwiązania umowy za zgodą obu stron, zadatek powinien być zwrócony konsumentowi, wtedy sprzedawca nie ma już obowiązku zapłaty sumy dwukrotnie wyższej. To samo dotyczy przypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Zatrzymanie przedpłaty przez sprzedawcę mimo rozwiązania umowy

W związku z powyższym, nawet jeżeli pisemna umowa nie została zawarta, doszło zapewne do pewnych ustaleń ustnych bądź korespondencyjnych (np. drogą mailową), które też mogą stanowić umowę. Należy zatem zweryfikować jakim tytułem dokonana została przedmiotowa przedpłata. Gdyby okazało się, że zatrzymanie przedpłaty przez sprzedawcę jest nienależne – trzeba wysłać do niego wezwanie do zwrotu kwoty w wyznaczonym terminie (np. 7 dni). Pismo należy najlepiej wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Podnieść należy, że właściciel komisu zobowiązał się załatwić kredyt, ale mu się nie udało, strony uzależniły więc zawarcie umowy od załatwienia kredytu.