Brak rejestracji w urzędzie pracy

Dwa miesiące temu rozwiązałam umowę za porozumieniem stron, jednak nigdzie tego nie zgłosiłam. W zeszłym miesiącu pracowałam przez tydzień na umowę o świadczenie usług. Tutaj także nic nigdzie nie zgłosiłam. W tym miesiącu będę podpisywać umowę o pracę. Czy grozi mi jakaś kara za niezgłoszenie niczego w urzędzie pracy?

Brak rejestracji w urzędzie pracy

Czy rejestracja w urzędzie pracy przez osobę bezrobotną jest obowiązkowa?

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że rejestracja jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy nie jest obowiązkowa. Dokonać jej można w każdym momencie, w zależności od potrzeb osoby rejestrującej się. Należy pamiętać tylko o tym, iż co do zasady prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni była zatrudniona i osiągała wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Podstawa prawna – ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 ze zm.).

Rejestracja bezrobotnego następuje w dniu przedłożenia przez niego kompletu wymaganych dokumentów oraz po wypełnieniu karty rejestracyjnej. Ponadto bezrobotny ma obowiązek poświadczenia własnoręcznym podpisem w obecności pracownika powiatowego urzędu pracy prawidłowości danych i oświadczeń zamieszczonych przez niego w karcie rejestracyjnej.

Niezgłoszenie faktu podjęcia pracy przez osobę zarejestrowaną jako bezrobotna

W celu uniknięcia problemów wynikających z zatrudnienia osoby bezrobotnej, która nie zgłosi faktu o podjęciu pracy do powiatowego urzędu pracy, w którym jest zarejestrowana – pracodawca może zażądać oświadczenia informującego o nie byciu zarejestrowanym jako bezrobotny. W przypadku gdy oświadczenie jest podpisane, a w rzeczywistości pracownik jest zarejestrowany jako bezrobotny i pobiera świadczenia z tego tytułu (zasiłek) – pracodawca ma podstawę do tego, by zwolnić pracownika. Oświadczenie pracodawca dołącza do akt osobowych pracownika.

Skoro Pani nie zgłosiła się do urzędu pracy i nie zarejestrowała się jako osoba bezrobotna, nie ma Pani podstaw do obaw, że urząd pracy wyciągnie jakiekolwiek konsekwencje z Pani zatrudnienia się w nowej firmie.