Brak majątku zmarłego a dziedziczenie długów

Co następuje w sytuacji, gdy po przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza okazuje się, że zmarły nie pozostawił żadnego majątku, a wyłącznie długi. Czy w takim przypadku spadkobierca staje się ostatecznym właścicielem długów (choć ze względu na brak majątku w spadku nie będzie ich spłacać), czy np. bank może obciążyć tym długiem współkredytobiorcę (były współmałżonek, niebędący spadkobiercą)? Co w sytuacji, gdy spadkobierców jest więcej (dzieci, rodzic i rodzeństwo zmarłego), czy po przyjęciu spadku przez dzieci, rodzic i rodzeństwo nadal są zobowiązani do przyjęcia/odrzucenia spadku? Jak wygląda linia dziedziczenia: czy np. rodzeństwo rodzica osoby zmarłej także musi odrzucić spadek w celu uniknięcia spłacania długów pozostawionych przez swojego bratanka?

Brak majątku zmarłego a dziedziczenie długów

Skutki złożenia oświadczenia woli o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Z chwilą złożenia oświadczenia woli o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza sąd nie ustala dalszych spadkobierców, bowiem nie zachodzi taka potrzeba. Innymi słowy nie ma potrzeby, by zstępni (dzieci) spadkobierców, rodzice spadkobierców oraz rodzeństwo zmarłego składało jakiekolwiek oświadczenia woli. Dalsi spadkobiercy są brani pod uwagę dopiero wówczas, gdy spadkobiercy wcześniejsi odrzucili spadek lub nie występuje.

W odniesieniu do opisanego przypadku w mojej ocenie spadkobiercy po jednym z kredytobiorców, co prawda, wchodzą w jego miejsce jako odpowiedzialni za dług, aczkolwiek o ile aktywów spadkodawca po sobie nie pozostawił żądnych, nie może być mowy o ich odpowiedzialności faktycznej, choć odpowiedzialność formalna występuje. Mamy do czynienia z tzw. odpowiedzialnością solidarną współkredytobiorców (zmarłego i żyjącego). W miejsce zmarłego wchodzą jego spadkobiercy, ale ich odpowiedzialność z uwagi na brak aktywów nie występuje.

W tej sytuacji współkredytobiorca (pozostający przy życiu) tak naprawdę będzie ponosił pełną odpowiedzialność za dług wynikający z umowy kredytu. Dla pewności treści powyższej umowy, jeżeli jest taka możliwość, proszę o przesłanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza złożonego przed notariuszem.