Błędnie naliczony podatek od nieruchomości

• Autor: Aleksander Słysz

Źle policzyłam (zaniżyłam) powierzchnię użytkową w moim domu, wskutek czego błędnie naliczono mi podatek od nieruchomości. Taka sytuacja trwała przez osiem lat, dopiero niedawno rzeczoznawca ustalił właściwą powierzchnię budynku. Co zrobić w takiej sytuacji?

Błędnie naliczony podatek od nieruchomości

Obliczanie powierzchni użytkowej budynku na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości

Podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości stanowi dla budynków lub ich części powierzchnia użytkowa. Dodam, że chodzi tu o powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych (za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe); z tym jednak zastrzeżeniem, że powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m – powierzchnię tę pomija się.

Osoby fizyczne są obowiązane złożyć organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia, o którym mowa w ust. 3 art. 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Następnie, w wyniku złożenia informacji, podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania.

Błędnie naliczony podatek od nieruchomości przez błąd zgłaszającego informację o powierzchni użytkowej budynku

Jeśli dane zawarte w informacji, o której mowa powyżej, były niepoprawne, w wydanej decyzji podatek od nieruchomości jest naliczony błędnie. Jak rozumiem, z taką sytuacją mamy do czynienia w Pani przypadku. W takim stanie rzeczy Pani jako podatnik ma obowiązek złożyć korektę nieprawidłowej informacji – stosując druki historyczne. Nie musi Pani ujawniać czy też załączać opinii rzeczoznawcy, wystarczy w informacji podać właściwą powierzchnię użytkową budynku. Skorygowanie deklaracji, a także informacji, następuje przez złożenie informacji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Powinna więc Pani dołączyć do korekty pisemne uzasadnienie przyczyn korekty informacji, czyli, w pewnym uproszczeniu – opisać, że pomyliła się Pani w wypełnianiu informacji lub źle obliczyła powierzchnię itp.

Ponowne przeliczenie podatku od nieruchomości i zmiana wcześniej wydanej decyzji

Organ podatkowy, po przeprowadzeniu właściwego postępowania, zmieni wcześniej wydaną decyzję ustalającą i ustali ponownie podatek od nieruchomości, już w poprawnej wysokości. Jeśli zapłaci Pani ten podatek w terminie, nic więcej nie powinno się wydarzyć. Co prawda opisany czyn jest czynem zabronionym, który podlega karze na mocy Kodeksu karnego skarbowego, lecz zgodnie z jego art. 16a nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2011 r. Nr 41, poz. 214, z późn. zm.), korektę deklaracji podatkowej (tu określenie „deklaracja” obejmuje również omawianą informację) wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.