Badania okresowe - czy pracownik może wykonać badania okresowe w dowolnej poradni medycyny pracy?

• Autor: Tomasz Libik

Czy pracodawca może nie przyjąć od pracownika zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pracy wydanego przez inną przychodnię niż narzucona przez pracodawcę? Takie zaświadczenie po wykonaniu badań okresowych, na ustawowym druku wydał mi lekarz medycyny pracy z poradni medycyny pracy uprawniony przez ministerstwo zdrowia do wydawania takich zaświadczeń. Nie wiem, czy nawet prawnik mógłby podważyć kompetencje tego specjalisty. Koszty tych badań pokryłem z własnej kieszeni, nie żądając zwrotu od pracodawcy. Badania okresowe wykonałem w centrum medycznym, w którum mam wykupione dodatkowe ubezpieczenie i przez to dostęp do badań w rozszerzonym, dokładniejszych wymiarze aniżeli w przychodni zaproponowanej przez pracodawcę, gdzie nie robi się prawie żadnych badań. Jestem zaś w takim wieku i po chorobie, że muszę o siebie dbać. Na skierowaniu wystawionym przez pracodawcę nie było żadnego adresu przychodni. Wiem, że zakład jest zobowiązany zapewnić mi badania okresowe, ale czy jest taki przepis, który mówi, że mam kupować usługę tam, gdzie chce pracodawca, a nie tam gdzie ja chcę? To przecież moje pieniądze i moje zdrowie, więc mam chyba prawo do większej dbałości?!

Badania okresowe - czy pracownik może wykonać badania okresowe w dowolnej poradni medycyny pracy?

Fot. Fotolia

Obowiązek kierowania pracowników na wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie

Kodeks pracy na mocy art. 229 nakłada na pracodawcę obowiązek kierowania pracowników na wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie. Muszą być one wykonywane przez lekarzy medycyny pracy o kwalifikacjach określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Nie znaczy to jednak, że pracownikowi przysługuje prawo wyboru lekarza do wykonania badania. Kwestię tę reguluje ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 z późn. zm.). Zgodnie z art. 12 wskazanej ustawy badania okresowe, wstępne i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez podmiot obowiązany do ich zapewnienia, o którym mowa w art. 5 ust. 2 (m.in. pracodawcę), z podstawową jednostką służby medycyny pracy.

Zawieranie tego typu umów ma na celu w szczególności kontrolę wypełniania przez pracodawców obowiązku zapewnienia pracownikom profilaktycznej ochrony zdrowia, a także umiejscowienie dokumentacji medycznej wszystkich pracowników w jednym miejscu na wypadek konieczności dokonania kontroli stanu zdrowia.

Kierowanie pracowników do odrębnych jednostek jest niedozwolone oraz może stanowić podstawę do zakwestionowania badania dokonanego przez wskazaną jednostkę.

Adres jednostki, do której pracownik jest kierowany na badania, powinien być wprost wskazany na skierowaniu.

Niewypełnienie przez pracownika obowiązku skierowania się na badania okresowe zgodnie ze skierowaniem może stanowić podstawę do uznania działania pracownika jako zamierzone nieprzestrzeganie ustalonego w zakładzie pracy porządku, a tym samym może stanowić podstawę do rozwiązania z pracownikiem łączącej strony umowy.

W ujęciu powyższych przepisów pracownik nie jest uprawniony do przedstawienia pracodawcy zastępczego zaświadczenia. Skierowanie się przez pracownika do innego specjalisty nie stanowi realizacji skierowania, którego istotnym elementem jest określenie placówki mającej dokonać badań (placówki, z którą pracodawca jest związany na podstawie łączącej strony umowy).

Czy pracodawca może nie przyjąć od pracownika zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pracy?

Zatem pracodawca może nie przyjąć od pracownika zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pracy wydanego przez inną przychodnię niż wskazana przez pracodawcę oraz może żądać wypełnienia obowiązku udania się na badania okresowe wynikającego ze skierowania.

Nikt na pewno nie będzie podważał kompetencji lekarza medycyny pracy wystawiającego Panu zaświadczenie, jednakże – jak zostało to już powiedziane – zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy badania okresowe, wstępne i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez podmiot obowiązany do ich zapewnienia, o którym mowa w art. 5 ust. 2 (m.in. pracodawcę), z podstawową jednostką służby medycyny pracy.

Tylko wskazana jednostka w myśl ustawy uprawniona jest do wydania pracownikowi danego pracodawcy zaświadczenia o możliwości pracy na określonym stanowisku.

Ze względu na wskazany wymóg Państwowa Inspekcja Pracy może nie uznawać zaświadczenia wydanego przez jednostkę inną, aniżeli wskazana powyżej, a tym samym pracodawca jest uprawniony do konsekwentnego egzekwowania przeprowadzenia badań we wskazanej przez niego jednostce.

Nie podważając Pańskiego prawa do dbałości o własne zdrowie przy wykorzystaniu własnych pieniędzy, pragnę zaznaczyć, że uzyskanie badania okresowego wynika z obowiązku pracodawcy i związanego z nim obowiązku pracownika. Dlatego też pracownik winien się dostosować do warunków spełnienia swojego obowiązku (wykonanie określonych badań, na określone stanowisko, w określonym ośrodku medycyny).

Niezależnie od wykonania badań w prywatnej placówce, w myśl wskazanych przepisów, pracodawca może odmówić ich przyjęcia, kierując Pana na badania w wyznaczonym przez siebie ośrodku medycznym.

Umowa pomiędzy pracodawcą a konkretną jednostką służby medycyny pracy

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny umowa pomiędzy pracodawcą a konkretną jednostką służby medycy pracy powinna określać szereg obowiązków strony w tym:

  • zakres opieki zdrowotnej, który w odniesieniu do pracowników powinien obejmować co najmniej te rodzaje świadczeń, do których zapewnienia zleceniodawca jest obowiązany na podstawie Kodeksu pracy, niniejszej ustawy i przepisów wydanych na ich podstawie;
  • sposób kontrolowania przez zleceniodawcę wykonywania postanowień umowy; przekazywania informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych wraz z aktualnymi wynikami badań i pomiarów tych czynników;
  • zapewnienia udziału w komisji bezpieczeństwa i higieny pracy działającej na terenie zakładu pracy;
  • zapewnienia możliwości przeglądu stanowisk pracy w celu dokonania oceny warunków pracy; dopuszczalność zlecania osobom trzecim przez zleceniobiorcę (zakład opieki zdrowotnej) niektórych obowiązków wynikających z umowy, zgodnie z art. 14 wskazanej ustawy.

Są to obowiązki, od których pracodawca nie może się uchylić.

Odebranie przez pracodawcę zaświadczenia z wynikami badań okresowych wystawione przez inną jednostkę medyczną aniżeli ta, z którą pracodawca ma podpisaną umowę, stanowić będzie naruszenie przez pracodawcę umowy łączącej go ze wskazaną jednostką medyczną, w zakresie niekierowania pracowników, co do których istnieje obowiązek kontroli.

Pracownik nie może zmusić pracodawcy do odebrania zaświadczenia, a tym samym do zwolnienia się z obowiązku wykonania badań w określonej placówce medycznej na szkodę pracodawcy.

Czy jest dopuszczalne zaliczenie badań okresowych wykonanych przez pracownika w jednostce innej niż wskazana przez zakład pracy?

Co podnoszą także inni przedstawiciele praktyki zaliczenie na poczet badań okresowych, badań wykonanych przez pracownika w innej jednostce medycznej zdaje się być dopuszczalne jedynie w przypadku, kiedy zakład pracy nie posiada podpisanej umowy z zakładem opieki zdrowotnej, czy lekarzem medycyny pracy podejmującym praktykę indywidualną.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowego stosowania przez pracodawcę przepisów prawa pracy, jest Pan uprawniony do złożenia skargi we właściwym okręgowym inspektoracie pracy.