Apelacja w sprawie o wykroczenie

Zostałem uznany za winnego przez sąd pierwszej instancji (rejonowy) w sprawie o wykroczenie z art. 86 § 1 w zw. z art. 24 § 1 i § 3 Kodeksu wykroczeń. Odwołałem się od wyroku, ale sąd znowu wydał wyrok skazujący. Jaki jest termin do wniesienia apelacji w sprawie o wykroczenie do sądu okręgowego?

Apelacja w sprawie o wykroczenie

Wyrok nakazowy w sprawie o wykroczenie

Ustosunkowując się do zadanego przez Pana pytania, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie. Z treści Pana pytania wynika, że w Pana sprawie został wydany wyrok nakazowy przez wydział karny sądu rejonowego z powodu czynu z art. 86 § 1 Kodeksu wykroczeń (K.w.). Od tego wyroku nakazowego wniósł Pan sprzeciw na mocy art. 94 § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (K.p.s.w.) w zw. z art. 506 § 1 Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.). Co prawda sąd rozpoznający sprawę po wniesieniu sprzeciwu nie jest związany treścią wyroku nakazowego, który utracił moc, ale w Pana przypadku wydał wyrok wskazujący na Pana winę.

Zgodnie z art. 103 § 2 K.p.s.w.: „od wyroku sądu pierwszej instancji służy stronom apelacja, chyba że ustawa stanowi inaczej”. Orzeczenie można zaskarżyć w całości lub części.

Wyraźnie wskazać należy na treść art. 104 K.p.s.w. określającego bezwzględne przyczyny odwoławcze, których skutkiem jest uchylenie orzeczenia.

Zgodnie z art. 104 K.p.s.w:

„§ 1. Sąd odwoławczy uchyla na posiedzeniu zaskarżone orzeczenie, niezależnie od granic zaskarżenia, podniesionych zarzutów i wpływu uchybienia na treść orzeczenia, jeżeli:

1) orzeczenie wydała osoba nieuprawniona do orzekania albo sędzia podlegający wyłączeniu z mocy prawa lub niezdolny do orzekania;

2) sąd był nienależycie obsadzony lub orzeczenie nie zostało podpisane;

3) sąd powszechny orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu wojskowego albo sąd wojskowy orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu powszechnego;

3a) sąd niższego rzędu orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu wyższego rzędu;

4) orzeczono karę lub środek karny nieznany ustawie;

5) zachodzi sprzeczność w treści orzeczenia uniemożliwiająca jego wykonanie;

6) obwiniony nie miał obrońcy w wypadkach określonych w art. 21 § 1 lub obrońca nie brał udziału w czynnościach, w których jego udział był obowiązkowy;

7) zachodzi jedna z okoliczności wyłączających postępowanie, określonych w art. 5 § 1 pkt 4-10.

§ 1a. Uchylenie orzeczenia jedynie z powodów określonych w § 1 pkt 6 oraz w art. 5 § 1 pkt 4 i 5 może nastąpić tylko na korzyść obwinionego.

§ 2. Sąd odwoławczy może orzec surowszą karę aresztu tylko wtedy, gdy nie zmienia ustaleń faktycznych przyjętych za podstawę zaskarżonego wyroku”.

Wniesienie apelacji w sprawie o wykroczenie

Apelację w sprawie o wykroczenie wnosi się na piśmie w terminie 7 dni od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem, chyba że ustawa stanowi inaczej. Wniesienie apelacji przed upływem terminu do złożenia wniosku o uzasadnienie orzeczenia wywołuje skutki wskazane w art. 35 § 1 i podlega rozpoznaniu. O przyjęciu apelacji zawiadamia się strony, obrońców i pełnomocników, po czym akta przekazuje się niezwłocznie sądowi odwoławczemu.

Strony mają prawo uczestniczyć w rozprawie i w posiedzeniu sądu odwoławczego. Udział stron nie jest obowiązkowy, chyba że prezes sądu lub sąd tak zarządzi. Sąd odwoławczy na żądanie obwinionego pozbawionego wolności zarządza jego sprowadzenie na rozprawę, chyba że uzna za wystarczający udział w rozprawie jego obrońcy. Jeżeli obwiniony nie ma obrońcy, wyznacza się obrońcę z urzędu. Wyraźnie podkreślić należy, że niestawiennictwo prawidłowo zawiadomionych o terminie stron i ich przedstawicieli procesowych nie wstrzymuje rozpoznania sprawy, chyba że stawiennictwo było obowiązkowe.

Czynności procesowe w postępowaniu w sprawach o wykroczenia

Sąd odwoławczy może, uznając potrzebę uzupełnienia przewodu sądowego, przeprowadzić dowód na rozprawie, jeżeli przyczyni się to do przyśpieszenia postępowania, a nie jest konieczne przeprowadzenie na nowo przewodu w całości lub w znacznej części. Dowód można dopuścić również przed rozprawą.

Zgodnie z art. 38 § 1 K.p.s.w.: „do czynności procesowych prowadzonych w postępowaniu w sprawach o wykroczenia stosuje się odpowiednio także przepisy art. 95, 100 § 1 i 6 zdanie pierwsze, art. 105, 107, 108, 116-134, 136-142, 156 § 1-4, art. 157, 158, 160-166, 476 § 2 Kodeksu postępowania karnego, a gdy sąd orzeka jednoosobowo, również przepisy art. 109-114 i 115 § 1, § 2 zdanie pierwsze oraz § 3 Kodeksu postępowania karnego”.

Po ogłoszeniu lub przy doręczeniu orzeczenia należy pouczyć uczestników postępowania o przysługującym im prawie, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia lub o tym, że orzeczenie nie podlega zaskarżeniu. Oskarżonego, o którym mowa w art. 335 lub 387, należy także pouczyć o treści art. 443 w związku z art. 434 § 3.

Jeżeli od ogłoszenia wyroku nie upłynęło 7 dni, proszę złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku i doręczenie go Panu wraz z uzasadnieniem i wówczas 7-dniowy termin do wniesienia apelacji w sprawie o wykroczenie rozpocznie się dopiero od dnia następującego po dniu, w którym otrzyma Pan wyrok wraz z uzasadnieniem.

Pragnę jednocześnie poinformować, że serwis ePorady24.pl świadczy także usługi w zakresie sporządzania pism procesowych (np. apelacja), reprezentacji przedsądowej oraz sądowej.