Mamy 7142 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Alimenty dzieci względem rodziców

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 24.09.2008

Czy córka, która jest mężatką, nieposiadającą żadnego dochodu (pracuje tylko mąż), jest zobowiązana płacić alimenty swojej mamie? Czy w takiej sytuacji alimenty dla rodzica mogą być pobrane z dochodu męża córki?

Eliza Rumowska

Pełnoletnie dzieci mogą być zobowiązane do płacenia alimentów swoim rodzicom. Wynika to z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

 

Obowiązek alimentacyjny ciążący na dorosłych dzieciach względem rodziców powstaje wówczas, gdy rodzice znajdą się w niedostatku (art. 133 § 2 Kodeksu rodzinnego). Jeżeli rodzice nie pozostają w niedostatku, dzieci nie są zobowiązane do alimentacji rodziców.

 

Stan niedostatku nie jest definiowany przez przepisy prawa. W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, iż w stanie niedostatku pozostaje osoba, która nie może własnymi siłami samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych, podstawowych potrzeb. Są to np. potrzeby mieszkaniowe, potrzeby związane z pożywieniem, z ubraniem, a także potrzeby zdrowotne.

 

Przyjmuje się również, że do podstawowych potrzeb należy wliczać także te związane z edukacją, wypoczynkiem, kulturą itp. Usprawiedliwione potrzeby zawsze są oceniane indywidualnie i różnią się w odniesieniu do poszczególnych osób.

 

Stan niedostatku nie ogranicza się do wypadku, gdy uprawniony do alimentacji nie ma żadnych środków utrzymania. W stanie niedostatku znajduje się również taka osoba, której sytuacja materialna powoduje, że nie może ona w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Tak więc jeżeli dana osoba jest w stanie zaspokoić swoje potrzeby tylko w części, obowiązek alimentacyjny obejmuje pozostałą część.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Obowiązek alimentacyjny może powstać tylko wtedy, gdy niedostatek powstał w związku z czynnikiem obiektywnym, niezależnym od woli osoby, która w niego popadła. Obowiązek alimentacyjny nie powstanie wobec osoby, która pozostaje w niedostatku z własnej winy, np. nie podejmuje pracy mimo możliwości jej podjęcia, lekkomyślnie rezygnuje z pracy, nie ubiega się o świadczenia systemu ubezpieczeń społecznych mimo zaistnienia przesłanek do ich przyznania.

 

Jeżeli matka znajduje się w niedostatku, to będzie mogła wystąpić o alimenty od swojej córki. Wysokość tych alimentów będzie uzależniona od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (mamy) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (córki).

 

To, że córka nie pracuje, nie przesądza o tym, że nie ma ona możliwości zarobkowych. Jej możliwości zarobkowe będą uzależnione od jej wykształcenia, doświadczenia zawodowego, wieku, stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej.

 

Należy pamiętać, iż obowiązek alimentacyjny dziecka względem rodzica może być oczywiście wykonywany poprzez dostarczanie pomocy materialnej, np. żywności, ubrania, opału itp. zamiast świadczeń pieniężnych.

 

Gdyby córka nie płaciła zasądzonych alimentów, można by je egzekwować z jej majątku osobistego, a także z jej wynagrodzenia za pracę, dochodów z innej działalności zarobkowej, dochodu z praw autorskich i pokrewnych. Dochód męża córki zobowiązanej do alimentacji rodziców nie będzie podlegał egzekucji.

 

Powyższe wnioski wynikają z art. 41 § 2 Kodeksu rodzinnego, który wskazuje, że jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

 

Ewentualne zobowiązanie alimentacyjne córki wobec matki nie wynika z czynności prawnej i dlatego w tym wypadku będzie miał zastosowanie przepis art. 41 § 2 Kodeksu rodzinnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (5):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus siedem =

04.07.2016

porabane a zus i ktus maja wszystko w dupie czlowiek cale zycie placi na koniec dostaje grosze i jeszcze dziecko musi takiemu pomagac bo zus buduje nowe biura poroniony przepis komunistycznego panstwa bo to nie demokracja debile

mariusz

27.10.2012

moj ojciec alkoholik lat 52 otwarcie powiedzial ze nie bedzie pracowal ,bo mu sie nie chce -woli brac alimenty odemnie czyli corki .Mieszkam w domu meza ,ktory ma gospodarstwo rolne ,ja oczywiscie mu pomagam ,zapieprzamy jak woly od switu do nocy......czy to jest w porzadku???Wiem jest to moj ojciec ,ktory odkad skonczylam 13 lat powtarzal mi wkolo ze bedzie mnie zywil do 18 roku zycia i koniec i tak bylo.Co najlepsze gdy w wieku 18 lat podjelam pierwsza prace to jego z pracy wyrzucili za pijanstwo i to ja lozylam na utrzymani domu wraz z babcia.......W wieku 30 lat wyszlam za maz i tatus rzada odemnie alimentow.......czy slusznie mam do niego zal?a moze jestem wyrodna corka-juz nie mam sil

aga

26.10.2012

A jak rodzice w niedostatku nie mogą pozbyć się 26-letniego pasożyta? Prawda, chore państwo, dokąd to prowadzi?

Oda

22.10.2012

To chore prawo wspiera tylko pasożytów, którym nie chce się pracować.

Anna

06.10.2012

:) to pewnie moja mamusia pisze, grunt sobie robi, a co w przypadku gdy córka jest w niedostatku, a matka twierdzi że nie ma żadnego obowiązku wobec córki?? nie pomoże mi choć może...

Kaśka

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Alimenty dla rodzica i problem z jego długami

Czy moja mama, mając emeryturę, może żądać ode mnie alimentów? Cierpi na chorobę psychiczną i dlatego narobiła wiele długów, od kilku miesięcy nie opłaca też rachunków za mieszkanie. Nie jest ubezwłasnowolniona. Czy mogę być wezwany do spłaty jej długów? Jak mogę tego uniknąć? Dodam, że mieszkamy osobno.

Uwolnienie się od alimentów wobec ojca

Czy istnieje możliwość formalnoprawna uwolnienia się 14-letniego syna od władzy rodzicielskiej ojca, z którym syn nie utrzymuje kontaktów? Ojciec jest również tym zainteresowany. Chodzi o to, żeby ojciec w wieku emerytalnym nie miał dostępu do majątku chłopca, ponieważ nigdy o niego nie dbał finansowo, formalnie i emocjonalnie.

Równy obowiązek opieki dzieci nad rodzicami

Od kilku lat opiekuję się moją 86-letnią mamą, która po przebytych chorobach wymaga całodobowej opieki. Mam siostrę, która jednak całkowicie lekceważy stan naszej mamy i moje prośby o jakąkolwiek pomoc. Nawet nie mogę wraz z mężem wyjechać na kilka dni urlopu. Już nie wspomnę, że oboje pracujemy na etatach. Proszę mi doradzić, czy są jakieś przepisy, które narzucają rodzeństwu równy obowiązek opieki nad starym rodzicem, czy jakieś prawo, które zmusiłoby moją siostrę do opieki nad naszą mamą?

Pomoc rodzicom

Nasi rodzice (mam siostrę) pili od zawsze. Obecnie dalej są alkoholikami, nie utrzymujemy z nimi od dawna kontaktów. Znów jednak zgłosili się po pieniądze, są schorowani. Zastanawiam się, czy jak udzielę teraz pomocy rodzicom, to potem będę zmuszony do przekazywania im alimentów?

Alimenty na rodzeństwo

Obecnie mieszkam z mężem i dziećmi w Anglii. W Polsce została moja siostra, która nie pracuje i niedawno została eksmitowana z mieszkania. Obawiam się, że może ona wystąpić do sądu o alimenty ode mnie. Pomagaliśmy siostrze przez kilka lat, ale ona wykorzystała nasze dobre chęci, pozbawiając nas mieszkania w Polsce. Teraz nie chcę mieć z nią w ogóle do czynienia. Czy w Polsce jest w ogóle możliwość zasądzenia alimentów na rodzeństwo? Jak tego uniknąć?

Czy teściowa może żądać alimentów od swojego syna?

Opiekuję się teściową, która jest całkowicie niesprawna i uzależniona od mojej pomocy. Teściowa ma skromną emeryturę. Mieszkam z nią i moim synem w Łodzi. Mój mąż pracuje w Krakowie (niewiele zarabia). Leki dla teściowej, pampersy, a czasem także pomoc pielęgniarki sporo kosztują. Poza moim mężem teściowa ma jeszcze jednego syna, który w ogóle nie interesuje się chorą matką. Czy teściowa może żądać alimentów od swojego drugiego syna?

wizytówka Szukamy prawników »