Alimenty dla córki, która wyszła za mąż

• Autor: Iryna Kowalczuk

Moja pełnoletnia córka, która studiuje dziennie, otrzymuje ode mnie alimenty. Niedawno wyszła za mąż, jej mąż pracuje. Czy to zwalnia mnie z obowiązku alimentacyjnego?

Alimenty dla córki, która wyszła za mąż

Zawarcie związku małżeńskiego przez dziecko uprawnione do alimentów

Przepisy dotyczące zasad i zakresu obowiązku alimentacyjnego zostały określone w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.; w skrócie K.r.io.). Obowiązek alimentacyjny stanowi „obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania obciążający krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo” (art. 128 K.r.io.). Na podstawie art. 129 § 1 K.r.o. „obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem, a jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych, to obciąża on wtedy bliższych stopniem przed dalszymi”. Natomiast „krewnych w tym samym stopniu obciąża ten obowiązek w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym” (§ 2).

Obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicach dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (art. 133 § 1 K.r.o.). „Poza powyższym przypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest ten, kto znajduje się w niedostatku” (§ 2).

Po zawarciu związku małżeńskiego przez dziecko uprawnione do alimentów sytuacja ulega zmianie, bowiem zgodnie z art. 27 K.r.io. „oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym”.

To oznacza, że po wyjściu za mąż Pańskiej córki zobowiązanym do zapewnienia jej utrzymania stanie się mąż. Dopiero jeśli on nie będzie w stanie sprostać temu obowiązkowi (albo jeśli wyegzekwowanie tego obowiązku będzie dla Pana córki zbyt uciążliwe), może ona domagać się alimentowania swojej osoby od zobowiązanych w dalszej kolejności (rodzice).

Przede wszystkim podkreślić należy, że zobowiązany do alimentów na podstawie orzeczenia sądu nie może zaprzestać wykonywania tego obowiązku tylko z tego powodu, że jego zdaniem obowiązek taki wygasł. Zobowiązany chcący doprowadzić do uchylenia obowiązku alimentacyjnego powinien mieć na względzie orzeczenie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna – z dnia 26.03.1969 r., sygn. akt III CRN 54/69, stanowiące, że „przy ocenie, czy zachodzą przesłanki do zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego w myśl art. 138 kro, należy brać pod uwagę wszelkie okoliczności mogące świadczyć o zmianie stosunków, a zwłaszcza możliwości zarobkowych i majątkowych stron”.

Zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego względem dorosłej córki

Zgodnie zatem z art. 138 K.r.io. „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”. Zmiana wyroku lub umowy, którą ma na względzie art. 138 K.r.io., może polegać między innymi na stwierdzeniu ustania obowiązku alimentacyjnego wobec odpadnięcia którejś z przesłanek uzasadniających ten obowiązek – czy to po stronie uprawnionej, czy to po stronie zobowiązanej. Przy ocenie, czy zachodzą przesłanki do zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego w myśl art. 138 K.r.io., należy brać pod uwagę wszelkie okoliczności mogące świadczyć o zmianie stosunków, a zwłaszcza możliwości zarobkowych i majątkowych stron. Samo zawarcie związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną do alimentów nie powoduje wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego, gdyż nadal mogą istnieć przesłanki przemawiające za jego trwaniem (choćby niedostatek). Zgodnie z ogólną zasadą rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. Aby zatem obowiązek alimentacyjny rodzica wobec dziecka ustał, konieczne jest ustalenie, że dziecko jest w stanie samo się utrzymać, a ponadto nie znajduje się w niedostatku. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego (wyrok z dnia 05.05.1998 r., sygn. akt I CKN 242/98, niepubl.) niedostatek – w rozumieniu art. 133 § 2 K.r.io. – polega na istnieniu takiej sytuacji, w której człowiek nie ma w ogóle lub nie ma dostatecznych własnych środków utrzymania, które mogłyby zaspokoić jego usprawiedliwione, podstawowe potrzeby.

Ocena, czy zmiana jest na tyle istotna, żeby zmodyfikować stosunek alimentacyjny – będzie dokonana przez sąd lub same strony, w przypadku porozumienia alimentacyjnego (umowy alimentacyjnej).

Jeżeli chodzi o orzeczenie sądowe, to zmiana stosunków musi nastąpić po uprawomocnieniu się tegoż orzeczenia. Dopiero wtedy możliwe jest wystąpienie z powództwem o zmianę alimentów. Zobowiązany (rodzic) powinien wytoczyć takie powództwo przeciwko uprawnionemu (dziecko).

W przypadku umowy alimentacyjnej strony, które ją zawarły, mają możność dokonania zmian jej warunków w każdej chwili. Niepotrzebna tu jest ingerencja sądów czy też innych organów. Zasada swobody umów umożliwia uprawnionemu i zobowiązanemu takie ułożenie elementów stosunku alimentacyjnego, aby każda z osób była zadowolona. Brak porozumienia w powyższej kwestii wymusza konieczność skorzystania z drogi sądowej. Należy jeszcze zaznaczyć, że jeżeli umowa o alimenty została zawarta w formie aktu notarialnego (u notariusza), to również zmiany tejże umowy muszą mieć taką samą postać, tj. aktu notarialnego. Natomiast umowa zawarta w formie pisemnej zwykłej powinna mieć zmiany również w tej formie, a nie np. ustnej.