Mamy 7223 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Alimenty na 20 letnią nieuczącą się córkę

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 12.05.2017

Córka ma 20 lat. Od roku zaprzestała nauki w szkole. Ma zasądzone alimenty. Czy z powodu jej zachowania mogę przestać płacić jej alimenty?

Eliza Rumowska

Jeżeli córka porzuciła naukę i poszła do pracy lub w inny sposób zaczęła zarobkować – tym bardziej powinna sama zacząć się utrzymywać. Jednak w przypadku pełnoletnich dzieci – jeżeli nie czynią starań o uzyskanie samodzielności (do takich czynów należy także porzucenie nauki) wówczas rodzic ma duże szanse na zwolnienie go z obowiązku alimentacji takiego dorosłego dziecka lub liczyć na obniżenie alimentów. Nie należy jednak realizować tego samowolnie. Zawsze podstawą do zaprzestania płacenia alimentów powinien być wyrok sądu albo ugoda lub umowa zawarta z alimentowanym.


Ma Pani duże szanse na uchylenie wyroku alimentacyjnego lun jego zmianę poprzez obniżenie alimentów bowiem przepisy w temacie alimentacji dzieci pełnoletnich wprowadzają dodatkowe kryteria oceny zasadności alimentacji, co zwiększa szanse na uchylenie się od alimentacji dziecka dorosłego:

 

„Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

 

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

 

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.

 

a także:

 

„Art. 144 [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego]

Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.

 

W mojej ocenie powinna Pani złożyć do sądu pozew o zmianę lub uchylenie obowiązku alimentacyjnego, dostarczając dowody na porzucenie nauki przez pełnoletnie dziecko. W mojej ocenie – ma Pani duże szanse na uchylenie alimentów, a przynajmniej na ich zmianę (obniżenie). Oczywiście – chętnie się tego podejmę przygotowania pozwu w tym zakresie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - VI =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Alimenty z Niemiec – jak je wyegzekwować?

Mam dziecko z poprzedniego małżeństwa. Były mąż jest zameldowany w Niemczech i tam ma firmę (choć mieszka też w Polsce). Przestał łożyć na dziecko, więc chciałabym złożyć pozew o alimenty. Czy powinnam go wnieść do sądu niemieckiego?

Alimenty dla rodzica i problem z jego długami

Czy moja mama, mając emeryturę, może żądać ode mnie alimentów? Cierpi na chorobę psychiczną i dlatego narobiła wiele długów, od kilku miesięcy nie opłaca też rachunków za mieszkanie. Nie jest ubezwłasnowolniona. Czy mogę być wezwany do spłaty jej długów? Jak mogę tego uniknąć? Dodam, że mieszkamy osobno.

Możliwość ponownego podwyższenia alimentów

Ja i mąż mamy dwójkę dzieci, w tym jedno niepełnosprawne. Mąż ma też jedno dziecko z poprzedniego związku, płaci na nie alimenty. Ja nie pracuję, a zarobki męża wynoszą ok. 2000 zł netto na miesiąc. Jego była partnerka wniosła o podwyżkę alimentów – czy sąd może ją orzec? Jak tego uniknąć (nasza sytuacja finansowa jest trudna)? Dodam, że ostatnia podwyżka miała miejsce 9 miesięcy temu.

wizytówka Szukamy prawników »