Akt urodzenia dziecka urodzonego na Ukrainie

• Autor: Jakub Bonowicz

Chcę się rozwieść z Ukrainką, lecz żona nie chce dać mi rozwodu. Mamy kilkuletniego syna. Pozew o rozwód był już złożony, ale sąd domagał się uzupełnienia dokumentacji o akt urodzenia dziecka. Nie posiadam tego dokumentu, ponieważ dziecko urodziło się na Ukrainie, a żona nie chce mi go udostępnić. W jaki sposób mogę uzyskać ten dokument?

Akt urodzenia dziecka urodzonego na Ukrainie

Jak uzyskać akt urodzenia dziecka urodzonego w Ukrainie?

Najszybciej Pan to załatwi, kontaktując się z ambasadą Ukrainy w RP: Aleja J. Ch. Szucha 7, 00-580 Warszawa.

Można także zwrócić się do placówek konsularnych Ukrainy w RP lub bezpośrednio pod adres urzędów archiwalnych Ukrainy. Dla zażądania dokumentów przez urzędy konsularne Ukrainy w RP należy wypełnić 2 ankiety odpowiedniego wzoru i przesłać je pod adres urzędu konsularnego Ukrainy.

Rozpatrywaniem podań o zażądanie dokumentów zajmują się następujące organy:

  1. Dokumenty dotyczące rejestracji aktów stanu cywilnego – urząd stanu cywilnego Urzędu Generalnego Wymiaru Sprawiedliwości w Autonomicznej Republice Krymu, organy wymiaru sprawiedliwości w obwodach, w miastach Kijów i Sewastopol.
  2. Dokumenty o charakterze społeczno-prawnym, które należą do kompetencji urzędu archiwalnego (co do działalności pracowniczej (stażu), wynagrodzenia, służby w wojsku, udziału w ruchu partyzanckim i innych działaniach bojowych, wysiedlenia, rehabilitacji, karalności, wykształceniu, pobytu na leczeniu, otrzymywania emerytur, nagród, przyznania stopni naukowych, nadania tytułów naukowych i podniesienia kwalifikacji, nagród, spadku, majątku nieruchomego, udziału w pracach organizacji obywatelskich i inne) – Generalny Urząd Archiwalny przy Gabinecie Ministrów Ukrainy.
  3. Zażądanie dokumentów o wykształceniu dla obcokrajowców, którzy uczyli się (studiowali) w Ukrainie – właściwe ministerstwo (uczelnia).

Uzyskanie z Ukrainy duplikatu aktu urodzenia dziecka

W przypadku zażądania duplikatów zaświadczenia o rejestracji aktów stanu cywilnego.

Zgodnie z Instrukcją o porządku rejestracji aktów stanu cywilnego w Ukrainie od 19 kwietnia 1994 r., duplikat aktu urodzenia wydają organy rejestracji aktów stanu cywilnego na prośbę osób, co do których złożono zapis aktu stanu cywilnego, a duplikaty aktów urodzenia dzieci mogą być wydawane ich rodzicom i opiekunom prawnym. Ma Pan więc prawo jako rodzic dziecka (opiekun prawny) do uzyskania takiego dokumentu. Duplikat aktu urodzenia dziecka, które nie osiągnęło 18 roku życia, może także zostać wydany ich opiekunom, kuratorom oraz administracjom zakładów dla dzieci, w których dzieci przebywają na wychowaniu. Osobom, które osiągnęły 16 rok życia, duplikaty zaświadczenia mogą być wydawane w razie posiadania dowodu.

Nie wydaje się duplikatów aktu urodzenia osobie pozbawionej praw rodzicielskich. Przy wydawaniu duplikatu aktu urodzenia informacje o rodzicach są podawane w całkowitej dokładności z danymi, zapisanymi w akcie urodzenia. Duplikaty aktu zgonu wydawane są tylko rodzinie zmarłego (dzieciom zmarłego, w tym także adoptowanym, małżonkowi, braciom i siostrom zmarłego, dziadkowi i babci zmarłego, tak ze strony ojca, jak i matki). Stopień pokrewieństwa musi być stwierdzony dokumentalnie.

Dodam, że jeśli nie uda się Panu uzyskać samodzielnie dokumentu, to zawsze może Pan zwrócić się do sądu, aby ten zwrócił się do ambasady Ukrainy o nadesłanie aktu urodzenia dziecka. Jeśli strona nie jest w stanie uzyskać sama dokumentu, albo uzyskanie go napotyka na trudne do przezwyciężenia przeszkody, czyni to sąd. W tym jednak wypadku, jeśli jest Pan rodzicem dziecka i ma Pan prawa rodzicielskie, nie powinno być problemu, aby Pan uzyskał akt urodzenia.