.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

A1 dla kierowcy z działalnością gospodarczą

Jestem kierowcą, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Średnio 2,5 tygodnia spędzam na terenie niemalże całej UE, resztę miesiąca w Polsce. Pracuję na zlecenia zagranicznej firmy spedycyjnej i świadczę usługi transportowe na ich samochodach. Wypełniłem wniosek o wydanie zaświadczenia A1. Niestety pracownica ZUS miała wiele zastrzeżeń co do poprawności wypełnienia złożonego przeze mnie wniosku. Na przykład kazała wpisać kraje UE, przez które przejeżdżam, oraz ile w nich spędzam czasu, co jest fizycznie nie do obliczenia zwłaszcza w prognozie. Ostatecznie po wpisaniu we wniosku danych, które chciała pracownica ZUS, otrzymałem A1 tylko na 3 miesiące. Proszę o pomoc w uzyskaniu indywidualnej interpretacji wydania zaświadczenia A1. Jak i do kogo ją napisać, tak aby była wiążąca dla ZUS w Szczecinie? Czy są podstawy, aby odmówić mi wydania zaświadczenia A1 na okres roku? Po 3 miesiącach kazano mi dostarczyć faktury świadczące o dochodach w Polsce.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów

Organem ZUS właściwym terytorialnie do wydania interpretacji będzie w tym przypadku ZUS O/Gdańsk, 80-748 Gdańsk, ul. Chmielna 27/33 – oddział ten orzeka m.in. w sprawach podlegających pod oddział szczeciński ZUS).

 

Wniosek można złożyć w zwykłej formie pisemnej (sformułować go zupełnie samodzielnie) – lub też skorzystać z gotowego wzoru.

 

Zgodnie z art. 10 ust. 1. ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (j.t. Dz. U. 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.), przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Co musi zawierać wniosek o wydanie interpretacji?

Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych; przedsiębiorca we wniosku o wydanie interpretacji jest obowiązany przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie. Ponadto wniosek musi zawierać również następujące elementy:

 

  1. firmę przedsiębiorcy;
  2. oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy;
  3. numer identyfikacji podatkowej (NIP);
  4. numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej;
  5. adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy.

 

Udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie. Interpretacja zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia.

 

Wniosek o wydanie interpretacji podlega opłacie w wysokości 40 zł od każdego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego wskazanego we wniosku), którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku na rachunek bankowy właściwego oddziału ZUS. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.

 

Pomimo braku takiego obowiązku – osobiście rekomendowałabym skorzystanie z wzoru – jest on skonstruowany w taki sposób, że zawiera wszelkie istotne informacje wymagane dla rozpatrzenia wniosku przez organ.

 

Stan faktyczny należy opisać w miarę dokładnie i zgodnie ze stanem rzeczywistym; własne stanowisko w sprawie oczywiście należałoby przedstawić w wersji korzystnej dla Pana (w zależności od tego, jaką konkretnie interpretację chciałby Pan uzyskać).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kryteria określające, czy znaczna część pracy jest wykonywana w danym państwie członkowskim

Co do meritum sprawy: Zgodnie z art. 14 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego I Rady (We) Nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, „znaczna część pracy najemnej lub działalności na własny rachunek” wykonywana w państwie członkowskim oznacza znaczną pod względem ilościowym część pracy najemnej lub pracy na własny rachunek wykonywanej w tym państwie członkowskim, przy czym nie musi to być koniecznie największa część tej pracy.

 

W celu określenia, czy znaczna część pracy jest wykonywana w danym państwie członkowskim, należy uwzględnić następujące kryteria orientacyjne:

 

  1. w przypadku pracy najemnej – czas pracy lub wynagrodzenie; oraz
  2. w przypadku pracy na własny rachunek – obrót, czas pracy, liczba świadczonych usług lub dochód.

 

W ramach ogólnej oceny spełnienie powyższych kryteriów w proporcji mniejszej niż 25% tych kryteriów wskazuje, że znaczna część pracy nie jest wykonywana w danym państwie członkowskim.

 

„Centrum zainteresowania” dla działalności osoby wykonującej działalność na własny rachunek określa się z uwzględnieniem wszystkich aspektów jej działalności zawodowej, a zwłaszcza miejsca, w którym znajduje się jej stałe miejsce prowadzenia działalności, zwyczajowego charakteru lub okresu trwania wykonywanej działalności, liczby świadczonych usług oraz zamiaru tej osoby wynikającego ze wszystkich okoliczności.

 

Ponadto w celu określenia mającego zastosowanie ustawodawstwa instytucje zainteresowane uwzględniają sytuację, jaka prawdopodobnie może mieć miejsce podczas kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych.

 

Z brzmienia cytowanego przepisu wynika, że kryteria te są „orientacyjne”; w przypadku użycia spójnika „lub” („obrót, czas pracy, liczba świadczonych usług lub dochód”) oznacza zgodnie z wykładnią językową, że można wziąć pod uwagę jedno z podanych kryteriów, kilka z nich lub wszystkie.

 

Jeżeli którekolwiek z kryteriów świadczy na Pana korzyść – należałoby w Pana interesie tabelę wypełnić; nie ma jednak w mojej opinii przeszkód, aby ZUS wydał zaświadczenie, opierając się na jednym z wymienionych kryteriów.

 

Przepisy nie regulują natomiast kwestii, na jaki okres powinno być wydane zaświadczenie – czy musi to być okres wskazany we wniosku, czy też jest to kwestia uznaniowa – w tym zakresie zatem złożenie wniosku o interpretację byłoby zasadne.

 

Reasumując, zgodnie z prawem, aby uzyskać A1 w Polsce, nie musi Pan spełniać kryterium dochodowego – musiałby Pan jednak spełniać któreś z innych kryteriów (np. czas pracy) tak, aby można było uznać, że znacząca część pracy jest wykonywana w Polsce.

Rozliczenie podatku dochodowego jest kwestią zupełnie odrębną – sam fakt podlegania ubezpieczeniom społecznym w innym kraju nie ma znaczenia dla ustalenia miejsca opodatkowania podatkiem dochodowym.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Elżbieta Jędruczyk

Doradca podatkowy (nr 10073), obecnie doktorantka na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w księgowości, uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (certyfikat Ministerstwa Finansów nr 4683/2003) i prowadzi własne biuro rachunkowe. Doradza w sprawach z zakresu opodatkowania międzynarodowego, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz weryfikacji prowadzonej księgowości. Porad prawnych udziela także w języku angielskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu