Mamy 6796 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie »  Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Spadek

»Pytania i odpowiedzi

Ilość: 413 | Wyświetlono: 1-10

Opublikowane: 24.04.2017

Samochód zarejestrowany na zmarłego małżonka

Moja żona zmarła przed 2 tygodniami. Użytkowała nasz wspólny samochód i był on zarejestrowany tylko na nią, chociaż został nabyty w ...
Opublikowane: 07.04.2017

Spadek po wujku kawalerze

Zmarł mój wujek, nie pozostawiając testamentu. Był właścicielem nieruchomości – domu i działki. W tym domu mieszka moja rodzina: ...
Opublikowane: 03.04.2017

Podział domu męża po jego śmierci

Jeśli małżonek przed ślubem posiadał dom, to jak będzie wyglądał podział po jego śmierci? Czy dom jest dzielony po równo pomiędzy ...
Opublikowane: 01.04.2017

Dziedziczenie w przypadku śmierci małżonków w jednym wypadku

Wychodząc po raz drugi za mąż, od kilku lat byłam już jedynym właścicielem nieruchomości. Mam dorosłą Córkę z pierwszego ...
Opublikowane: 30.03.2017

Jak postąpić po śmierci żony?

Zmarła moja żona, byliśmy bezdzietnym małżeństwem. Żony rodzeństwo też już nie żyje. Czy siostrzenice mają prawo do spadku po mojej ...
Opublikowane: 27.03.2017

Czy testamentem można potwierdzić darowiznę od mamy?

Rok temu moja mama sprzedała mieszkanie i przekazała mi w darowiźnie całą kwotę 200 tys. Przekazanie odbyło się w formie 4 przelewów ...
Opublikowane: 24.03.2017

Nieudzielenie przez bank informacji na temat lokaty zmarłego ojca

Przed 3 miesiącami zmarł mój ojciec, nie pozostawiając testamentu. Spadkobiercami są: moja mama, ja (córka) i moja siostra. W rodzinie ...
Opublikowane: 13.03.2017

Wypłata środków z OFE po śmierci ubezpieczonego

W kwietniu ubiegłego roku zmarł mój ojciec, którego jestem jedyną spadkobierczynią (przyjęłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza). Do ...
Opublikowane: 08.03.2017

Nieuregulowany stan mieszkania po mamie

Po śmierci mamy zostało mieszkanie spółdzielcze z wkładem mieszkaniowym. Zajmuję je, opiekując się sparaliżowaną siostrą. Do spadku ...
Opublikowane: 07.03.2017

Przekazanie prawa do działki ze spadku dziecku

Mam pytanie dotyczące przekazania prawa do działki budowlanej przez moją mamę na moją rzecz. Działka stanowi spadek po zmarłych rodzicach ...

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

»Artykuły

Ilość: 38 | Wyświetlono: 1-10

Opublikowane: 11.07.2016
Dziedziczenie testamentowe i z ustawy
W polskim prawie spadkowym istnieją dwa podstawowe sposoby nabycia spadku – w drodze dziedziczenia testamentowego i ustawowego. ...
Opublikowane: 06.06.2016
Prawa i obowiązki kuratora spadku
Podstawowym zadaniem kuratora spadku jest ustalenie tożsamości osób, które powołane są do spadku. Kurator ma jednak również obowiązek ...
Opublikowane: 28.04.2016
Chwila nabycia spadku
Jako chwilę nabycia spadku Kodeks cywilny wskazuje chwilę śmierci spadkodawcy. Można więc stwierdzić, że datą nabycia spadku jest data ...
Opublikowane: 23.03.2016
Charakter prawny orzeczenia dotyczącego stwierdzenia nabycia spadku
Postanowienie dotyczące stwierdzenia nabycia spadku to orzeczenie kończące postępowanie co do istoty sprawy. Wydawane jest ono w ...
Opublikowane: 08.03.2016
Dziedziczenie – małżonek
Małżonek może dziedziczyć po spadkodawcy zarówno z ustawy, jak i testamentu. W razie pominięcia w testamencie przysługuje mu prawo do ...
Opublikowane: 04.02.2016
Elementy niewchodzące w skład spadku według Kodeksu cywilnego
W skład spadku po zmarłym nie wchodzą prawa i obowiązki ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci ...
Opublikowane: 16.12.2015
Ogólne zasady dziedziczenia
Kodeks cywilny ustanawia katalog ogólnych zasad dziedziczenia ustawowego, które stosuje się w przypadku braku osób uprawnionych do spadku z ...
Opublikowane: 09.11.2015
Zrzeczenie się spadku czy odrzucenie spadku?
Pojęcia zrzeczenia się spadku oraz odrzucenia spadku traktowane są w języku potocznym jako tożsame. W języku prawnym określają one jednak ...
Opublikowane: 21.10.2015
Zadania kuratora spadku
Kurator spadku powoływany jest przez sąd w przypadku, gdy spadek nie został objęty przez żadnego ze spadkobierców. Do zadań kuratora ...
Opublikowane: 15.04.2015
Czy dziedziczą dalsi krewni?
Możliwe jest w dziedziczeniu ustawowym nabycie spadku przez dalszych krewnych spadkodawcy, takich jak wujkowie spadkodawcy lub jego kuzyni, przy ...

»Orzecznictwo

Ilość: 7 | Wyświetlono: wszystkie

Opublikowane: 30.06.2005
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku
Postanowienie z dnia 30 czerwca 2005 r. (sygn. akt IV CK 799/04)

Podstawę uchylenia się przez spadkobiercę od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może stanowić błąd prawnie doniosły (art. 1019 § 2 w zw. z art. 84 § 1 zdanie pierwsze i § 2 K.c.). Błędem takim nie jest nieznajomość przedmiotu spadku pozostająca w związku przyczynowym z niedołożeniem przez spadkobiercę należytej staranności w ustalaniu rzeczywistego stanu majątku spadkowego.
Opublikowane: 13.05.2003
Przesłuchanie świadka po upływie 6 miesięcy od otwarcia spadku
Wyrok z dnia 13 maja 2003 r. (sygn. akt V CKN 186/01)

Sąd spadku nie może przesłuchać w charakterze świadka testamentu ustnego osoby wskazanej po upływie sześciu miesięcy od otwarcia spadku (art. 952 § 3 k.c.).
Opublikowane: 23.11.2001
Spadkobierca powołany do spadku w testamencie ustnym
Uchwała z dnia 23 listopada 2001 r. (sygn. akt III CZP 54/01)

Spadkobierca powołany do spadku w testamencie ustnym nie jest osobą trzecią w rozumieniu art. 952 § 2 k.c.
Opublikowane: 14.12.2000
Wniosek o przesłuchanie świadków w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku
Postanowienie z dnia 14 grudnia 2000 r. (sygn. akt I CKN 668/00)

Termin określony w art. 952 § 3 k.c. jest zachowany także wtedy, gdy wniosek o przesłuchanie świadków został złożony w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku.
Opublikowane: 15.01.1991
Oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku
Wyrok z dnia 15 stycznia 1991 r. (sygn. akt III CZP 75/90)

Sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku z ustawy rozpoczyna się - zarówno dla spadkobiercy ustawowego powołanego w testamencie do spadku, jak i dla pozostałych spadkobierców ustawowych - z dniem, w którym dowiedzieli się oni z właściwego źródła o tym, że testament z uwagi na niezachowanie prawem przepisanej formy jest nieważny (art. 1015 § 1 K.c.).
Opublikowane: 15.01.1991
Sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku
Wyrok z dnia 15 stycznia 1991 r. (sygn. akt III CZP 75/90)

Sześciomiesięczny termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku z ustawy rozpoczyna się - zarówno dla spadkobiercy ustawowego powołanego w testamencie do spadku, jak i dla pozostałych spadkobierców ustawowych - z dniem, w którym dowiedzieli się oni z właściwego źródła o tym, że testament z uwagi na niezachowanie prawem przepisanej formy jest nieważny (art. 1015 § 1 K.c.).
Opublikowane: 30.11.-1
Ochrona praw najemcy lokalu mieszkalnego
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 2002-02-19, IV CKN 769/00

Spadkobierca najemcy lokalu mieszkalnego, na którego przeszły w drodze dziedziczenia prawa i obowiązki majątkowe wynikające z najmu, korzysta z ochrony - także przeciwko wynajmującemu - przewidzianej w art. 690 KC.

»Materiały

Ilość: 15 | Wyświetlono: 1-10

« ‹ Poprzednie
1 2
Następne › »
Opublikowane: 29.01.2012
Prawo spadkowe: dziedziczenie
Opublikowane: 09.08.2011
Wniosek o spadek
Pierwszym krokiem do przejęcia spadku jest ustalenie, czy spadkodawca pozostawił testament. Od tego zależy bowiem dalszy tryb postępowania, a ...
Opublikowane: 01.08.2011
Dziedziczenie spadku
Według prawa polskiego dziedziczenie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Dziedziczenie spadku może odbywać się wyłącznie na ...
Opublikowane: 28.07.2011
Spadki darowizny testamenty
Przepisy prawa regulują losy majątku pozostawionego przez osobę zmarłą. Podstawowym źródłem prawa regulującego spadki darowizny ...
Opublikowane: 26.07.2011
Dziedziczenie gospodarstw rolnych
Wiele wątpliwości rodzi dotąd dziedziczenie gospodarstw rolnych. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest niejednoznaczność przepisów. W ...
Opublikowane: 22.07.2011
Darowizna w rodzinie
Darowizna w rodzinie to forma przekazania majątku lub jego części za życia darczyńcy. Często korzystają z tej możliwości członkowie ...
Opublikowane: 06.07.2011
Przepisy spadkowe
Przepisy spadkowe zawarte są w Kodeksie cywilnym. Prawo spadkowe to gałąź prawa cywilnego regulująca przejście praw i obowiązków ...
Opublikowane: 05.07.2011
Sprawy spadkowe
Jak załatwić sprawy spadkowe w sądzie? Często przecież kwestie dziedziczenia po zmarłym członku rodziny nie są jasne. Zgodnie z ...
Opublikowane: 05.07.2011
Darowizna pieniężna
W przedmiotowej sprawie darowizna pieniężna na rzecz córki, będącej polskim obywatelem, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od ...
Opublikowane: 05.07.2011
Dziedziczenie przez najstarszego
Tradycyjnie w Polsce po ojcu gospodarstwo dziedziczył najstarszy syn. Dziedziczenie przez najstarszego syna nie znajduje jednak odzwierciedlenia ...
« ‹ Poprzednie
1 2
Następne › »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.
wizytówka Szukamy prawników »